Dan grada Malog Lošinja i zaštitnika sv. Martina obilježen je nizom događanja. Položeni su vijenci na Čikatu i gradskom groblju Sv. Martin, postavljen je kamen temeljac za izgradnju 20-ak stanova po POS-ovom modelu u Creskoj ulici, održana je svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj su dodijeljene nagrade i priznanja, otkrivena spomen ploča na zgradi Gradske uprave, potpisana Povelja o suradnji s Gradom Prelogom, izvijestio je Novi list »
Povelja o imenovanju počasnim građaninom Malog Lošinja uručena je umirovljenom krčkom biskupu mons. Valteru Županu, koji je, uz ostalo, kao župni vikar, župnik i dekan službovao na Lošinju 18 godina.
Nagradu Grada za životno djelo dobio je Vjekoslav Alojz Dragičević, umirovljeni turistički djelatnik i potpredsjednik lošinjske Matice hrvatske u dva mandata, gdje je dao izniman doprinos u tiskanju knjiga i održavanju brojnih tribina. »Veći dio svog radnog vijeka, pune 43 godine proveo je u Jadranci d.d. Svojom posebnom senzibilnošću za ljude ostavio je vrijedan i nesebičan trag u ljudskim odnosima koji su ključ pozitivne i uspješne radne atmosfere«, navodi se u obrazloženju nagrade.
Godišnjom nagradom Grada Malog Lošinja nagrađeni su Branko Kučić, Ljubo Galjanić i ženska lošinjska Klapa Augusta. Priznanja su dobili i najbolji učenici srednje i osnovne škole, a zahvalnice su podijeljene lošinjskim volonterima Ivanki Golubo-vić, Ivanki Rukavini, Faniki Kolar, Zlatku Lizačiću i Dragutinu Jambrošiću, dok su plaketu Grada dobili Ivan Lovrić, predsjednica Zajednice Talijana Anamarija Saganić, predstavnici HGSS Rijeka te članovi malološinjske obavještajne točke. Hrvoje Serdar dobitnik je priznanja grba Grada kao inicijator projekta »Veliko kino za Mali Lošinj«. Iznenađenje je uslijedilo kada su im na bini pridružili članovi posade helikoptera koji su nedavno tijekom leta s Ilovika porodili bebu obitelji Baričević. Na bini su bili i članovi obitelji Baričević.
Predsjednik Gradskog vijeća Anto Nedić naglasio je ostanak mladih na otoku kao najveće priznanje radu gradske uprave i vijeća, a kao jednu od ključnih zadaća istaknuo je zaštitu prostora i njegovih vrijednosti. Nakon kratkog filma o radu Gradske uprave i postignućima na području otoka Lošinja, gradonačelnik Gari Cappelli zahvalio se građanima i posebno vijećnicima što su prepoznali bitne stvari za grad i otok i svojim kvalitetnim kritikama upozoravali na ono što je bitno. Cappelli je apelirao na Državni ured za upravljanje državnom imovinom da pomogne i ubrza rješavanje pitanja aerodroma u Malom Lošinju te Lošinjskog centra za istraživanje mora. Također, zamolio je otočane da ne šute po pitanju ukidanja nekih redovnih trajektnih linija Jadrolinije zbog neekono-mičnosti, rekavši da otoča-ni nisu skupi već zaslužuju jednakost i pravdu.
Sudionicima svečanosti obratili su se potpredsjednik Skupštine Primorsko goranske županije Đanino Sučić, počasni građanin biskup u miru mons. Valter Župan, lošinjski župnik mons. Ivan Brnić, predsjednik Gradskog vijeća Cresa Marčelo Damijanjević te gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek koji je uz gradonačelnika Cappellija potpisao sporazum o suradnji dvaju gradova.
Stopa sv. Martina
Ovogodišnje je obilježavanje Dana Grada specifično i po svečanom otkrivanju Stope sv. Martina, inače sastavnog djela europskog kulturnog projekta koji simbolizira kulturnu i povijesnu poveznicu svih gradova i mjesta diljem Europe, od Canterburyja u Velikoj Britaniji, do španjolskog Ourenseua, Rima i Bratislave, čiji je zaštitnik upravo sv. Martin. Na taj se način Lošinj pridružio popisu europskog kulturnog naslijeđa. Jučer je obilježen i početak uređivanja i postavljanja umjetne trave na betonskom igralištu u uvali Cikat, u organizaciji Grada i Jadranke d.d.
Komentari:
Komentar Informbiro — Učitelj 2015-10-15 19:06
Plakatom s najavom programa obilježavanja Dana Grada Gradski informbiro je dao zabavnu temu za ćakule uz kavu današnjeg sumornog kišovitog jutra i kritiku neukosti, površnosti i nespretnosti autora.
Jednina i množina
Žutim slovima na plavoj podlozi piše «Obilježimo Dane Grada zajedno». U tom naizgled nespornom pozivu, cjepidlake ipak nalaze pogrešku: Ne postoje Dani grada, nego samo Dan Grada, kako to piše u članku 7. statuta, koji glasi «Dan Grada Malog Lošinja je 11. studenog, koji se svečano slavi kao gradski blagdan.» Dakako, Dan grada 11. studenog može se slaviti više dana, ali sve to slavlje može biti samo u povodu jednoga Dana Grada.
Dvotočka
Nakon gore opisanog poziva slijedi tekst 15.10. Otvorenje novoobnovljenog kina:. Zanemarimo pitanje smislenosti ovog pretovarenog pridjeva kojeg nema u rječnicima hrvatskoga jezika i obratimo pozornost na interpunkcijski znak na kraju teksta - dvotočku ( : ). Kao što se uči već u osnovnoj školi, dvotočka se pri pisanju stavlja ispred, pored ostalog, i nabrajanja. Da u tekstu nema datuma 15.10. moglo bi ga se shvatiti kao naslov koji dvotočkom najavljuje nabrajanje programa za sljedeće dane, ali datum znači da se nešto događa i toga dana, jer sljedeći nadnevak je program za petak 16.10. i t.d. do 18.10. Ako je vjerovati ćakulama, 15.10. će se dogoditi zatvoreno otvorenje kina za gradsku elitu koja će dobiti pozivnice: plave pripadnici elite prvog, a crvene drugog ranga. Program za ostale dane «ovjeren» je pečatom Grada Malog Lošinja usred kojeg piše ULAZ BESPLATAN.
Nakon programa kina za tri dana otisnut je naslov Mjesec u znaku sporta i kulturno-društv enih događanja, a da nije navedeno što se misli pod kulturno-društv enim događanjima.
Tek na kraju plakata piše 11.11. Svečana sjednica Grada Malog Lošinja što bi bio još veći misterij od «kulturno-društ v enih događanja» kad ne bi bilo poznavatelja strukture vlasti koji mogu objasniti što je «pisac htio reći»; radi se o gradskom vijeću.
A kako bi se potvrdila poslovica da šećer dolazi na kraju, najavljeni su i procesija i misno slavlje povodom zaštitnika Sv. Martina. Misno slavlje se ne održava povodom dotičnog sveca, nego povodom blagdana toga sveca. A pravopis nalaže da se piše sv. Martin. Napisano Sv. Martin pogrešno je.
mali-losinj.hr/.../...