Dan antifašističke borbe i 62. obljetnicu osnutka prve antifašističke postrojbe u tadašnjoj okupiranoj Europi Prvoga sisačkog partizanskog odreda obilježava se u Hrvatskoj u nedjelju, 22. lipnja. Ranije se kao dan antifašističke borbe obilježavao 27. srpnja - Dan ustanka, u spomen na prvi ispaljeni metak u Srbu, iako je osnutak sisačkog odreda više od mjesec dana prethodio tom događaju.
Prvi sisački partizanski odred osnovan je 22. lipnja 1941. Imao je 77 boraca koje su predvodili zapovjednik Vladimir Janjić-Capo i komesar Marijan Cvetković. Kako su u odredu većinom bili Hrvati, borio se uglavnom na hrvatskom području, a završetak Drugoga svjetskog rata doživjelo je 38 njegovih boraca. Osnutak sisačkog odreda označio je početak organizirane antifašističke borbe u Hrvatskoj, u kojoj je, po podacima SABAH-a, aktivno sudjelovalo više od 500.000 hrvatskih građana. U postrojbama Narodnooslobodilačke vojske (NOV) borilo se oko 230.000 boraca iz Hrvatske, a na njezinu teritoriju stvorene su 52 brigade, 17 divizija i pet, od ukupno 11, korpusa NOV-a.
A danas 22. lipnja 2009 ...
Homofobija, ksenofobija, nacionalizam, antisemitizam, mržnja prema Srbima, diskriminacija žena, Roma, potlačenih, povijesni revizionizam, studentski problemi od Bolonjskog procesa do plaćanja obrazovanja, proustaški stav Crkve koja se nije jasno odredila o ustaštvu i fašizmu te svećenici održavaju mise u čast ustaškim zločinima važne su teme koje nerješene i vrlo žive ostaju ideološki izvori nasilja i fašizma u Republici Hrvatskoj.
Komentari:
By the way, hrvatski domoljubi i branitelji su bili izmeðu ostalih i sinovi antifašista.
Očekujem da je ureðivačka politika ovog portala antifašistička, kao što je uostalom antifašistička Republika Hrvatska (istaknuto u Ustavu RH) i smatram da sa fašistima nema dijaloga ni rasprave. Njihov govor mržnje zabranjen je u cijelom civiliziranom svijetu, baš kao i uniforme njihovih poraženih vojski, i nije tolerancija dati im prostor, nego saučesništvo u anticivilizacij skom ponašanju.
Citat: Administrator smatra da komentari kojima se uz ovaj napis veliča fašizam i osuðuje antifašizam spadaju prije u govor gluposti, neznanja i nekulture nego u govor mržnje, no odazivajući se postavljenom zahtjevu uklonit će ih već i zbog veličanja jedne fašističke tvorevine.
Citat: Kao uvjet za objavljivanje priloga i komentara uredništvo nije postavilo pismenost autora, pridržavši si pravo intervencije u tekstu zbog grubih pravopisnih, sintaktičkih, gramatičkih ili očitih pogrešaka u pisanju ("tipfelera"). Tekst kojeg Ponovno jaše naziva polupismenim uratkom nije zahtijevao ni takvu intervenciju, a kamo li da bi zbog "polupismenosti " trebao biti uklonjen.
Točno je da tekst odražava osobne stavove anonimne osobe, no administrator podjeća da je pravo na anonimno iznošenje osobnih stavova istaknuto u impressumu stranice, te da je naprasno ukidanje tog prava na službenim stranicama Grada Malog Lošinja bilo povodom za njeno osnivanje prije gotovo tri godine (volim-losinj.org/.../...).
No ako je težište kritike na činjenici da tekst odražava osobne stavove autora, administrator podsjeća na znanstvenu činjenicu da stav ne može biti drugo do osoban. Stav je sud, prosudba o osobama, predmetima, pojavama ili odnosima s kojima pojedinac dolazi u dodir, i kao takav on je sam po sebi osoban. Govoriti pak o stavovima ljudskih skupina znači govoriti o statističkim ili intuitivnim konstruktima koji nastaju na temelju pokušaja upoznavanja stavova pojedinih članova nekog skupa. Pa onda možemo reći da većina graðana ima neki odreðeni stav o odreðenom pitanju, ali činjenica je da taj stav ima samo neki dio ispitanih graðana.
– u uspostavi temelja državne suverenosti u razdoblju drugoga svjetskog rata, izraženoj nasuprot proglašenju Nezavisne Državne Hrvatske (1941.) u odlukama Zemaljskoga antifašističkog vijeća narodnog osloboðenja Hrvatske (1943.), a potom u Ustavu Narodne Republike Hrvatske (1947.) i poslije u ustavima Socijalističke Republike Hrvatske (1963.-1990.)