Prije gotovo dvije godine pod naslovom Urbanistički genocid malog pitoresknog sela – Ustrine (otok Cres – Grad Mali Lošinj) objavljen je članak o devastaciji ovog sela na otoku Cresu koje administrativno pripada Gradu Malom Lošinju. U tom se članku nije pisalo o ljepotama ovog bisera na brežuljku koji se uzdiže iznad Kvarnerskog zaljeva s predivnim pogledom na otvoreno more i otoke ispod kojeg se nalaze predivne šljunčane plaže. Iako objavljen prvog travnja (1.4.2022.) članak nije bio šala već ozbiljan osvrt na gorući problem prostorne anarhije i apel za pomoć svih mjerodavnih. Opisano je bilo stanje u prostoru i njegovo devastiranje od strane bahatih pojedinaca uz pasivnost Mjesnog Odbora (MO) Ustrine, gradskih vlasti, lokalne udruge »Tunera« te svih nadležnih tijela koja do današnjeg dana nisu obuzdali niti sankcionirali sudionike ⮞
Ruganje zakonima, sprdanje pravnom sustavu, gradskoj i državnoj vlasti danas poprima novu dimenziju. Beskrupulozni vlasnici zemljišta ohrabreni i potpomognuti općim neradom nadležnih službi nastavljaju nelegalne aktivnosti i sustavno uništavaju prostor. Korupcijska hobotnica, nezasitna pohlepa i kratkovidnost uhljeba u nadležnim i odgovornim tijelima Ustrinama nanose nepopravljivu štetu čineći ih klasičnim primjerom neodgovornosti i sramotom pravnog sustava i civiliziranog društva.
Ustrine su postale meka za investitore s možebitnim viškom ulagačkog kapitala i individualnim porivom za investiranje bez potrebne dokumentacije, željom za krčenje šume i uništavanjem krajolika te divlju gradnju na svakom koraku.
Navođenje konkretnih primjera pokazat će trenutno stanje te razvoj situacije u razdoblju od nepune dvije godine – periodu između objave ova dva članka.
Svaki primjer potkrijepljen je izvornim fotografijama s terena, a imena vlasnika prikupljena su iz javno dostupnih servisa. Navode iz članka svatko može provjeriti pristupom na mrežne stranice po brojevima katastarskih čestica, odnosno zemljišno knjižnih uložaka. Dakle, radi se o javnom predstavljanju dokaza za koje tražimo da ih nadležne institucija preuzmu i obrade.
Kao trajno rješenje od Države te svih njenih nadležnih organa zahtijevamo sankcioniranje svih protuzakonitih postupaka, zaustavljanje svih nelegalnih radnji, povratak prostora u prvobitno stanje te trajan nadzor u cilju da se ne ponovi učinjena šteta.
U prvoj fazi bit će opisano deset slučajeva, a uz ovaj uvod Primjer 1. Novootvoreno gradilište uz obalni pojas podno sela Ustrine – uvala Županj.
► k.č.br. 365/1, 365/2, MB302520, k.o. USTRINE – u načelu obje čestice katastarski opisane kao ŠUMA.
U prilogu su fotografije koje potkrijepljuju opisano – devastacija prostora u pripremi za možebitnu gradnju objekata.
Na teren je dovedena teška građevinska mehanizacija, pokrčena je šuma, probijeni su putevi do uključujući samog obalnog pojasa. Na obalnom pojasu je građevinskom mehanizacijom – teškim strojem - složen kameni zid te su učinjene stepenice za pristup moru. Iskopana je jama vjerojatno za otpadne vode objekta koji će u nekoj budućnosti kao i mnogi drugi biti izgrađen ili postavljen. Sve je na udaljenosti dobačaja kamena u more – devastacije vrijedna divljenja hrabrosti i bahatosti investitora.
Tko je investitor?
Nema table sa natpisima o podacima investitora, izvođača, nadzora te eventualno izdanih dozvola i rješenja.
Može se jasno vidjeti u zemljišnim knjigama te katastru tko su vlasnici odnosno posjednici.
Gospoda Sokolic te Buza nastavno bi trebala biti upitana za odgovore.
Krajobraz se mijenja u korijenu, iščupana su stabla, sravnjen je teren uz obalu mora. Na samom pristupu uvale Županj postojeći pristupni kameni puteljak uz suhozid doslovce je sravnjen te pretvoren u ravnu padinu šta sada pristup plaži čini poprilično izazovnim obzirom da se mora pješke proći po izbrazdanoj padini devastiranoj teškom mehanizacijom.
Ista ta teška mehanizacije – građevinski stroj gusjeničar vožen je cestom iz sela Ustrine prema moru. Stroj težak kao barem desetak automobila vožen je do lokacije na taj način uništavajući cestu koja vapi za obnovom već desetljećima. Prošao je građevinski teški stroj centrom sela Ustrina, spustio se uz kuće stare jezgre uskom cestom do mora mrveći pred sobom i ono malo neostećenoga kolnika šta je ostalo na uredno ucrtanoj nerazvrstanoj cesti US-2.
Zar se vlasnik mehanizacije i same firme - "Mavrinac niskogradnja – prijevoz – mehanizacija" kako piše na samome stroju - koja je angažirana ne priupita u kakav zahvat se to ide bez potrebe da se prikaže barem nekakva dokumentacija koja potkrepljuje legitimnost angažmana prije zahvata na prostoru? Svaki ugovorni građevinski subjekt također je podložan kažnjavanju ukoliko nema dokumentacije o potrebnom angažmanu na takvom projektu vodeći se zakonodavstvom RH. Posla inspekcijskom nadzora u ovom slučaju ima i za Hrvatske Šume obzirom da je čestica zavedena u zemljišnim knjigama kao šumsko područje.
Kako je već spomenuto pristup moru iz samoga sela Ustrine omogućen je nerazvrstanom cestom oznake US-2 po zadnjoj klasifikaciji. To je u načelu tehnički manjkava te neodržavana cesta kojom se zimi prometuje slobodno dok se u ljetnom dijelu godine promet ograničava rampom.
Magnetne kartice za otvaranje rampe programira te izdaje trenutni predsjednik MO Ustrine po cijeni te ključu samovolje uz prešutno znanje te odobravanje gradske firme "Lošinj Usluge".
Devastacija u uvali Županj podno Ustrina događa se sada, trenutno te bez ikakve reakcije nadležnih počevši od lokalne razine pa dalje.
Inače, uvala Županj te susjedna uvala Krušina podno Ustrina poznati su raj za bespravnu gradnju – pisalo se i prije. Postoje deseci bespravnih građevinskih fiksnih objekata, također nešto montažnih objekata u općem neredu prostora devastiranog do neprepoznatljivosti.
Svi objekti u uvalama Županj te Krušina spojeni su na vodnu infrastrukturu preko jednog jedinog legalnog priključka kojim gospodari trenutni predsjednik MO Ustrine. Isti izdaje nove priključke po potrebi, mjesečno naplaćuje "račune" te očito bez srama odnosno intervencije uprave Vodoopskrbe i Odvodnje Cres-Lošinj slobodno nastavlja s uhodanom ilegalnom praksom.
U sljedećem nastavku Primjer 2. Novootvoreno nezaštićeno gradilište u samom centru sela Ustrine
- k.č.br. *68, MB 302520 k.o. USTRINE.
Komentari:
A kada domaci radi na svojoj djedovini onda ne može i ne smije, visoki su kriteriji iako rade bez papira...
A što je sa Talijanom (domacim) koji je sagradio TRI kuce prije plaže, nitko nije digao glas.
"U subotu, 14. listopada, u Splitu je osnovana nova politička stranka ‘Javno Dobro’, koja korijene vuče iz Građanska inicijative ‘Javno je dobro’. Moto novoosnovane stranke je ‘Ni lijevo ni desno nego javno’.
Na osnivačkoj skupštini za predsjednicu stranke izabrana je Vladimira Mascarell, dok će funkciju glavne tajnice obnašati Eleonora Mandić. Vodstvo stranke čine također i članovi Vijeća stranke: Željan Jurlin, Arsen Mujagić, Marijana Šešelja Botić, Ladislav Radoslović i Nikola Duper. "
lidermedia.hr/.../...
Radovi prema osmišljenome samo investitorima znanome planu ide dalje u punom jeku.
Uz more, na očigled sviju.
Nitko ništa ne zna.
Nitko ništa ne poduzima.
Gdje je nestala odgovornost pojedinca, respekt prema vlastitoj državi i zakonima?
Ovakav primjer te istup kojim se javnosti prezentira stvarnost vrijedan je čin društveno odgovorne osobe.
Bilo bi hvale vrijedno ako nadležni reagiraju te zasigurno poticaj da se javnim istupima pomogne sustavu početi nešto rješavati odnosno sankcionirati ovakvo prostorno barbarstvo.
Tkogod je već komentirao da se domaćeg proziva a strance tolerira evo mu zadatak da lijepo opiše te prezentira na šta je i koga točno mislio.
Neka slika i riječ budu dokaz kojim će se osvježiti čime da se inspektorat pozabavi.
Mirno spavajte, vjerojatno samo trošenje vremena ali ipak svaka čast te samo naprijed na inicijativi.
Čekamo još ovakvih objava tekstova s konkretnim te stvarnim informacijama.
Hvala! Bravo!
Pošto idu?
Pješačio sam par puta po onoj strmini otpale su mi noge i izgorjeli smo.
Lijepo mjesto ali da se vidi nered na svakom koraku, stoji komentar.
Inspekcijo pristupite! Komunalni redari van iz rupe!