U pauzama između potpune nezainteresiranosti lokalne i šire zajednice za rad te ustanove, Odgojni dom u Malom Lošinju izazova periodično veliki interes, ali tek onda kad treba popuniti kadrovsku križaljku. Tako je prošle godine vođena ostrašćena javna rasprava o tome tko će biti novi ravnatelj ustanove, padale su patetične objave na društvenim mrežama, a van očiju javnosti vodila se bitka za utjecaj, odnosno za to tko će instalirati „svoje ljude" u Upravno vijeće ⮞
Aktualna ravnateljica Odgojnog doma Silvija Kocijan, tada u ulozi članice Upravnog vijeća u ostavci, upozorila je svojim pismom na to da interes za kadroviranje ne bi trebao nadjačati brigu o interesima djece i mladih koji su korisnici doma. Vjerojatno ju je upravo to izdvojilo kao kandidatkinju za to da vodi ustanovu u ovom mandatu.
Interes javnosti za Dom splasnuo je njezinim imenovanjem sve do zastupničkog pitanja Peđe Grbina potaknutog godišnjim izvješćem Pravobraniteljice za djecu, u kojemu je opisano stanje u Odgojnom domu Mali Lošinj i podružnici u Cresu, zatečeno u listopadu prošle godine, na početku mandata nove ravnateljice.
„U skupinama boravi u pet velikih višekatnih objekata, na različitim lokacijama u gradu. Održavanje takvog koncepta, osim što je prostor star, zapušten i neprimjeren potrebama djece i mladih, veliki je financijski izdatak koji ne unapređuje život djece. Prostori su preveliki i neiskorišteni, zapušteni, stari i neopremljeni, nedovoljno održavani. Grijanje je nedovoljno, a djeca se žale na hladnoću. Higijena prostora i okolice je loša. U centralnoj kuhinji ne primjenjuju se HACCP standardi. Nedovoljno je preventivnih i tretmanskih programa i aktivnosti te diferencijacije tretmana ... Djelatnika ima dovoljno, no dio ih nema temeljno obrazovanje za rad s djecom s PUP ... Iako rade s djecom koja iskazuju složene probleme u ponašanju, a pojedina i teškoće mentalnoga zdravlja, za ove djelatnike nema dovoljno stručne podrške, a supervizije se ne provode. Tretmanske aktivnosti nedovoljno su razvijene iako djeca iskazuju razne vrlo složene oblike PUP (problema u ponašanju), uključujući i kaznena djela. Diferencijacije tretmana nema, a individualni programi se ne evaluiraju. Zbog nedostatka svih oblika tretmanske podrške, preporučili smo suradnju s udrugama koje provode različite programe svih razina prevencije", stoji u izvješću pravobraniteljice.
Ukratko, stanje zatečeno u domu je bilo loše, briga o djeci je zakazala, ali je briga o kadrovskim rješenjima bila goruće pitanje i odraz snažnog interesa, indikatora toga da je mjesto ravnatelja Odgojnog doma željen i prestižan zadatak. Pitanje je zašto bi tome bilo tako kad se u uvjetima postojećeg stanja u Odgojnom domu uloga ravnatelja doima kao vrući krumpir koji doista nitko ne bi želio uzeti u ruke.
Podsjetimo se, za mjesto ravnatelja su se natjecali djelatnici ustanove koji su itekako dobro bili ne samo upućeni u stanje u domu nego za njega suodgovorni.
Nadležno ministarstvo, odnosno Vlada RH, odgovaraju na zastupničko pitanje da je novoizabrana vršiteljica dužnosti ravnatelja izvijestila članove Upravnog vijeća i ministarstvo i dostavila analizu zatečenog stanja Odgojnog doma Mali Lošinj s prijedlogom konkretnih mjera koje predlaže s ciljem primjene važećih propisa, te zaštite prava djece koja su smještena u navedenu ustanovu.
Pretpostavka je, da je interes javnosti, a svakako lokalne zajednice, da bude detaljno upoznata ne samo sa kadrovskim rješenjima nego sa stanjem u Odgojnom domu, kako bi lokalna zajednica upregnula sve svoje kapacitete da ostvari suradnju na onim područjima na kojima je moguće utjecati na poboljšanje kvalitete života djece i mladih u toj ustanovi.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.