Nakon ostvarenja velikog cilja reorganizacije gradske uprave provedene taktikom Blitzkriega, ali bez ikakve početne analize stanja, definiranja problema i postavljanja jasnih ciljeva te nakon 531 dana mira, tetošenja Gradskog vijeća i tepanja javnosti, vrijeme je za propitivanje rada gradonačelnice. Dobar povod za to pruža izvještaj o radu koji je podnijela Gradskom vijeću 30. ožujka 2018. godine. Podnijela ga je prema zakonskoj i statutarnoj obvezi za razdoblje od srpnja do prosinca 2017.
Izvještaj je naizgled vrlo iscrpan jer ima 256 stranica, ali kao i većina materijala koje proizvodi ova gradska uprava i ovaj izvještaj pati od formalnih, suštinskih, zakonskih i metodoloških nedostataka te odražava razinu sposobnosti gradskih službi na čelu s gradonačelnicom. Formalni problem izvještaja pokazuje se već na počektu u tvrdnji gradonačelnice da izvještaj podnosi Gradskom vijeću temeljem odredbi Statuta Grada Malog Lošinja (Službene novine Primorsko-goranske županije, broj 36/09). Pregledom Službenih novina PGŽ broj 36 ne može se naći odluku o usvajanju Statuta. Ta odluka je u Službenim novinama PGŽ zaista objavljena – ali u broju 26/09. od 15. srpnja 2009. godine.
Samoplagiranje
Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi u čl. 35. b. utvrđuje se obveza gradonačelnika da predstavničkom tijelu (u našem slučaju Gradskom vijeću) podnosi izvješće o svom radu. Ista odredba nalazi se i u čl. 49. Statuta Grada Malog Lošinja koji glasi: "Gradonačelnik dva puta godišnje podnosi polugodišnje izvješće o svom radu i to do 31. ožujka tekuće godine za razdoblje srpanj-prosinac prethodne godine i do 15. rujna za razdoblje siječanj-lipanj tekuće godine."
Iako je podneseni izvještaj sa svojih 256 stranica preobiman, o svome radu gradonačelnica nije rekla odnosno napisala niti jednu jedinu riječ, osim šest uvodnih ispraznih rečenica bez stvarnog sadržaja, a s puno demagoških fraza. Tih šest uvodnih rečenica, do zareza, istovjetne su s uvodom u prethodni izvještaj za period siječanj - srpanj 2017. g. Citiram uvod:
"U dosadašnjim izvješćima tako i u ovom koje je pred Vama pridržavali smo se odrednica koje nastojimo većim angažmanom, kako nas osobno, tako i naših najbližih suradnika, realizirati za dobrobit naših sugrađana. Trudimo se nastaviti s realizacijom svih zacrtanih ciljeva. Prije svega onih koji se odnose na realizaciju kapitalnih projekata.
U ovom izvješću ima puno podataka, gotovo je nemoguće u njemu opisati i sav rad djelatnika koji su uključeni u realizaciju brojnih zadataka koje postavljamo pred njih. Iz svega što smo naveli moći ćete i sami zaključiti koliki je obim posla obuhvaćen u nekoliko poglavlja ovog Izvješća. Za sva pojašnjenja informacija u ovom izvješću koje vas posebno zanimaju, stojim Vam na raspolaganju."
Odrednica-ispraznica
Analizirajmo sadržaj prve rečenice. Iako se radi o izvještaju gradonačelnice za sebe samu ona upotrebljava plural – smo se; nas osobno; naših najbližih suradnika. U dosadašnjim izvještajima pa tako i ovom pridržavali smo se odrednica koje nastojimo većim angažmanom... realizirati za dobrobit naših sugrađana. "U izvještajima smo se pridržavali odrednica...". Takva formulacija je zbunjujuća; radi li se o izvještaju o sastavljanju izvještaja pa se u pisanju držalo odrednica ili o se radi o izvještaju o radu prilikom kojeg (rada) su, se ili se je, pridržavala odrednica. Riječ odrednica označava termin ili pojam koji određuje, svrstava ili katalogizira pojedinu osobu ili pojavu. Naprimjer odrednice pojedine osobe su rod i spol. Prema Hrvatskom jezičnom portalu odrednica je "riječ ili kratica u rječniku, leksikonu i sl. koja sadrži obavijest o morfološkim, sintaktičkim, stilističkim ili uporabnim svojstvima natuknice (m, ž, sr, arh., sport itd.)". Ukratko, odrednica ne opisuje sadržaj, pa formulacija "držati se odrednica prilikom pisanja izvještaja koje nastojimo većim angžmanom... realizirat za doborobit naših sugrađana" nema stvarnog sadržajnog smisla. Ne znači jednostavno ništa. Držati se odrednica, a odrednica nije program, definirani cilj, strateška odluka ili bilo kakav cilj, ne znači ništa. Iako odrednica ne znači ništa, većim angažmanom ... nastojimo realizirati naše odrednice? Jako se, dakle, angažiraju u dosadašnjim izvještajima realizirali odrednice (koje ne znače ništa) za dobrobit naših sugrađana.
"U ovom izvješću ima puno podataka, gotovo je nemoguće u njemu opisati i sav rad djelatnika koji su uključeni u realizaciju brojnih zadataka koje postavljamo pred njih. Iz svega što smo naveli moći ćete i sami zaključiti koliki je obim posla obuhvaćen u nekoliko poglavlja ovog Izvješća. Za sva pojašnjenja informacija u ovom izvješću koje vas posebno zanimaju, stojim Vam na raspolaganju."
Iako se radi o izvještaju o radu gradonačelnice (pojedinca, jedne osobe koja je dobila mandat na izborima) tvrdi se da je gotovo nemoguće opisati i sav rad djelatnika. A to nije ni potrebno. Svrha izvještaja gradonačelnice i nije prikazati sav radi i trud djelatnika (koji obavljaju svoje uobičajene radne obveze, za što su inače jako dobro plaćeni) već prikazati svoj rad, ono što kao gradonačelnica jest sama inicirala, radila ili odradila.
Podmetanje kukavičjih izvješt(j)aja
Iako se izvještaj zove "Izvješće gradonačelnice o radu za razdoblje od 1. srpnja do 31.prosinca 2017." izvještaj se ne bavi radom gradonačelnice uopće. Niti jedna jedina rečenica u izvještaju se ne odnosi na rad gradonačenice. Niti jedna. Izvještaj je u stvari kompilacija izvještaja gradskih upravnih odjela, gradskih ustanova, gradskih i komunalnih društava, muzeja i turističke zajednice pa čak javne vatrogasne postrojbe iako nije poznato da je gradonačelnica osobno gasila bilo kakav požar. Kakve veze s radom gradonačenice imaju komunalna društava, gradske tvrtke, muzeji, vatrogasci i Turistička zajednica? Sve su to samostalne pravne osobe koje imaju svoja tijela upravljanja i koji sukladno zakonima imaju odgovornost za poslovanje. Radi se o direktorima, članovima uprava, ravnateljima, kustosima i sl. Te odgovorne osobe rukovode, ravnaju i vode povjerene im institucije i društva. Svi oni su za svoj rad i plaćeni. Gradonačelnica se u svom svakodnevnom radu ne bavi poslovanjem Lošinj usluga, Vodoopskrbe i odvodnje, Dječjeg vrtića, Muzeja Apoksiomena, Pučkog otvorenog učilišta, Gradske knjižnice, Lošinjskog muzeja itd. Zbog toga je besmisleno da izvještaji o poslovanju tih ustanova i društva budu u izvještaju o radu gradonačelnice. Gradonačelnica nije vodila ni Lošinj usluge, ni Elektro-vodu, ni Komunane usluge, ni Vodopskrbu i odvodnju. Pa tako gradonačelnica nije ni odgovorna niti zaslužna da je Vodovod i odvodnja isporučio i naplatio 1.011.148 m3 vode i što je zbrinuto 706.303 m2 odvodnje otpadnih voda. Nije radom gradonačelnice ostvaren prihod Komunalnih usluga izvještajnom radoblju od 15.120.943 kn i rashod od 16.246.150 kn odnosno gubitak od 1.125.450. Nije gradonačelnica zaslužna ni za služebno evidentiranih 15.986 posjetitelja Muzeja Apoksiomen. Gradonačelnica nije ni zaslužna za rad s gotovo 300 djece u Dječijem vrtiću Cvrčak kao ni za provođenje programa u vrtiću. Za to su naprosto zadužene i to su odradile odgovorne osobe i tete u vrtiću, a ne gradonačelnica.
Dakle izvještaj gradonačelnice je metodološki i koncepcijski pogrešan. To nije izvještaj o radu gradonačenice već izvještaj o radu gradskih tvrki, ustanova, organizacija i upravnih odjela. U izvještaju o radu gradonačlnice ne trebaju se nalaziti niti izvještaji komunalnih društava, gradskih poduzeća i gradskih ustanova, interesnih zajednica ili muzeja.
Naravno de se u izvješću o svom radu mogla, trebala ili morala referirati na sve navedene pravne osobe i ustanove, ali na drugi način. Na primjer, kod Dječjeg vrtića Cvrčak trebala je izvijestiti Gradsko vijeće što jest poduzela, što poduzima i što će poduzimati da se prošire kapaciteti vrtića. Kod Komunalnih usluga se trebala osvrnuti na problem zbrinjavanja otpada i što jest poduzela, što poduzima i što će poduzimati da se suštinski, a ne formalistički riješi problem zbrinjavanja otpada na otoku. Kad misli pokrenuti izradu UPU 12, temeljem kojeg se jedino može na legalan način izgraditi reciklažno dvorište Kalvarija sa svim sadržajima koji su navedeni u Planu gospodarenja otpadom Grada Malog Lošinja za razdoblje od 2017. - 2022. Godine? Kako misli osigurati stvarnu primjenu ostvarenje zakonskog principa - "onečišćivać plaća"?
Izvještaji (sad već bivših) pročelnica
U izvještaju o svom radu gradonačelnica nije niti jednom jedinom riječju rekla što je ona zapravo radila u 6 mjeseci izvještajnog radzdoblja. Ali navedeni su izvještaji svih upravnih odjela, a te izvještaje napisale su pročelnice, a ne gradonačelnica. Dakle, to su izvještaji pročelnica svojoj gradonačelnici, a te izvještaje gradonačenica "prodaje" Gradskom vijeću kao svoje. No i izvještaji pročelnica također su zanimljivi jer pate od istih nedostataka kao i kompilirani, zbirni izvještaj. Zbog štetdnje prostora, ukratko samo o izvještaju jednog upravnog odjela. Tako se u izvještaju pročelnice Ureda grada i upravljanja gradskom imovinom o svom radu gradonačelnici nalazi detaljan opis svakodnevnog rada od otvaranja do zatvaranja vrata ureda:
"Poslovi uredskog poslovanja u pisarnici Grada - redovno zaprimanje zahtjeva stranaka, klasifikacija i upis istih u urudžbeni zapisnik, te ispis omota spisa i dostava nadležnom odjelu na daljnje rješavanje, - informiranje građana o natječajima, podnescima, zahtjevima i nadležnim referentima, - zaprimanje, otprema i sređivanje pošte, te vođenje interne dostavne knjige pošte, - preuzimanje pošte, dostavljanje iste na pregled gradonačelniku, klasifikacija i dostava nadležnom odjelu kroz internu dostavnu knjigu, 22 - pečatiranje dokumenata, upis računa u knjigu računa, - otpremanje akata u pisarnici putem elektroničke prijemne knjige (e-PK) i dr. poslovi vezani za uredsko poslovanje."
...
Priprema podataka i prezentacija za razna događanja koja posjećuje gradonačelnica. Pisanje pozdravnih govora za različita otvaranja i manifestacije čijih je pokrovitelj, suorganizator ili uzvanik Grad.
...
Pored navedenih poslova u Uredu Grada i upravljanja gradskom imovinom obavljali su se tijekom izvještajnog razdoblja i slijedeći redovni poslovi: - priprema za radni dan, pregled primljenih mailova te njihovo prosljeđivanje, pregled evidencije radnog vremena za djelatnike odjela 01, 02 i 03, te upisivanje u obrazac dnevne evidencije dolaska i odlaska po djelatniku, vođenje evidencije korištenja prostorije za sastanke, - obavljanje poslova telefonske centrale, evidentiranje i ugovaranje sastanaka po nalogu gradonačelnika, zamjenice gradonačelnika i ostalih pročelnika po potrebi, ispis putnih naloga za djelatnike, po novom preko programa Libusofta, 152 PN, - obavljanje uredskih poslova: slanje faxeva, preuzimanje pošte, interne dostave ugovora, dopis i sl., kuhanje kave, te na kraju radnog dana čišćenje kafe mašine, posluživanje te čišćenje sale nakon održanih sastanaka, - narudžba kancelarijskog materijala, te preuzimanje istog i raspodjela, narudžba pića za potrebe Grada.".
U sklopu izvještaja gradonačelnice o svom radu, u dijelu koji u naravi predstavlja izvještaj pročelnice Ureda grada i upravljanja gradskom imovinom se nalazi i popis svih točaka (njih 40) s 5 sjednica Gradskog vijeća. Tako da imamo zanimljivu logičku situaciju da u izvještaju o svome radu gradonačelnica Gradskom vijeću podnosi na tri stranice popis točaka dnevnog reda tog Gradskog vijeća. U izvješću o svom radu gradonačelnica navodi da je u izvještajnom periodu održano pet sjednica Gradskog vijeća te da je razmatrano 40 točaka dnevnog reda. Sudeći prema izviješću i rad gradskog vijeća gradonačelnica smatra radom radom same gradonačelnice. Taj dio izvješća ima 30 stranica od toga je 70% nabrajanje pojedinačnih upravnih akata, odluka, zaključaka, rješenja, razmatranja, prijedloga. Taj popis je mogao, a nije trebao, eventualno biti prilog izjveštaja.
Od sad - med i mlijeko
Dakle, na 256 stranica izvještaja gradonačelnica o svom radu nije rekla ništa, ali zato njime sugerira raspolaganje nadnaravnim sposobnostima. Pridražavajući se odrednica, većim angažmanom, trudom osigurala nam je savršeno funkcioniranje gradske uprave u izvještajnom period (koju je upravo promijenila), osigurala nam je kino i kazališne predstave, koncerte, dovodila turiste, posjetitelje u muzeje, isporučivala vodu, zbirinjavala odvodnju, odvozila smeće, gradila ceste, naplaćivala parkinge i gasila požare.
Nakon gotovo dvije godine, što kao v.d. gradonačelnice, a što kao neposredno od građana izabrana gradončelnica, uz mir i poštedu koju nije imao niti jedan gradončelnik do sada, i nakon što je uspjela promijeniti organizacijsku strukturu gradske uprave, vrijeme je da sad počne raditi i na kvaliteti kako svoga rada tako i rada gradske uprave za koju je odgovorna. Ako tome bude tako, napredak će se vidjeti i prilikom idućeg izvještaja o svom radu kojeg će predati Gradskom vijeću. Sažetim dokumentom, vjerujemo, ne na više od 25 stranica, koliko ima - na primjer - izvještaj gradonačelnika Rijeke, koji će lišen fraza o nadnaravnom trudu, velikom angžamanu i floskulama o odrednicama i dobrobiti sugrađana govoriti o vlastitom radu gradonačenice. I svakako, patetiku tipa "kao mala, s vjetrom u kosi, trčala sam zelenim poljima" ostaviti za pisanje moguće ministarskog CV.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Izgleda bi ti prcno, a ne diže ti se ;)
PROSINCA 2017. GODINE
- Održano je 5 sjednica Gradskog vijeća te je razmatrano 40 točaka dnevnog reda.
U izvještaju o svom radu gradonačelnice, a koji izvještaj piše Ured grada (opet o svom radu) stoji izvještaj o održanim sjednicama GV i točkama. Dakle nije gradonačelnica pisala da je bila na 5 GV nego Ured grada izvještava svoju gradonačelnicu da je održano 5 sjednica GV, a gradonačelnica podnoseći izvještaj GV kaže društvo imali ste 5 sjednica i to dakle prikazuje kao svoj rad.
Statut GML i zakon ne traže izvještaje o radu počelnica nego o radu gradonačelnice. Pročelnice odgovaraju i po potrebi daju izvještaj gradonačelnici o svemu što ova zatraži, o pojendinačnom predmetu o ukupno radu. A gradonačelnica o svom radu daje izvjetaj GV. Što je to tako teško prihvati.
Radije objasnite gradonačlelnici radi radi svoj posao a ne da prepisuje i kompilira.
Niti je draga nam gradonačelnica pročitala izvještaj,a ni pročelnice nisu napravile ništa drugo nego copy-paste. Jeli isti slučaj i s ostalim izvještajima?
I naravno da mu je to uspjelo.Citat Fenomen: Da li se tu možda radi o nekoj diverziji autora na blagdanski ugođaj? I odgovori na koje druge stvari je "pozornost javnosti fokusirana" u ovo blagdansko vrijeme.
ja znam za novu godinu i 1. maj
Žalosno je što se u državi koja se službeno zove Republika Hrvatska dan kada je to postala ne slavi niti se obilježava.
Baš na te dane kada se čuje samo o idili pada ljudima napamet sve što je nepravda i što niti jedna propovjed ne može izbrisati.
Bez obzira što nas prave ovcama preostalo nam je ono malo mozga s kojim razmišljamo.
Problemi ne nestaju ta dva dana, voda u S.Brodu nije došla i pomogla ljudima nego je neki debil ili više njih koji neće odgovarati za to zagadio i vodu.
Pa i onako im je zrak zagađen pa što će im dobra voda?
Recite tim ljudima da ne misle na problem ta dva dana već nek se vesele i odmaraju??????? ??
A i baš me zanima na šta je u ovo blagdansko vrijeme "pozornost javnosti fokusirana"?
A to sto ne razumiju sto piše u članku je tako nebitno jer prvi smo od tisuću.
Nakon ove rečenice iz izvješća o "svom" radu, Fenomen na radnom mjestu podsuknje gradonačelnice, picajzlira kad su bivše pročelnice i formalno bivše. Samo u takvim glavama mi smo "Prvi od 1.000".
P.S.
Evo je malo prije opet na HRT Dnevniku.
Zaključio sam da osim zagađene vode u Slavonskm brodu i bolesne djece po cijeloj državi, jedino pozitivno je kupovina borbenih aviona i turizam koji će spasiti cijelu državu.
A nemam u izvješću ništa o sukobu interesa, o tome kako su se obračunale ukradene karte iz muzeja, kako nestaju dokumenti iz arhiva.. kako drzavni službenik koji treba štiti grad od kriminala otuđi veći novčani iznos i dobije promaknuće u drugu firmu. Kako stvari stoje, sto veća šteta za naš grad to bolji posao. Samo što ćemo kad u Jadranci d.o.o., općini, muzeju,komunaln om, vodovodu... više ne bude praznih fotelja za takva promaknuća?
Umjesto da tu cjepidlačite o tome što,gdje, kako i zašto je Ana pisala u zadaćnici javne uprave, dajte vi lijepo te izvještaje stavite na net kao civilizirani ljudi.
I onda 2 od Cappellija radi komparacije.
evo linkovi na materijale sa 7. sjednice:
mali-losinj.hr/.../...
mali-losinj.hr/.../...
izvješće gradonačelnice o radu svih institucija koje postoje se nalazi na prvom linku, počevši tamo negdje od stranice 254 pa do kraja, a izvještaj očito ima nešto više od 256 stranica.
TOČKA 18. DNEVNOG REDA
IZVJEŠĆE GRADONAČELNICE O RADU ZA RAZDOBLJE OD 01. SRPNJA – 31. PROSINCA 2017. GODINE
Sadržaj:
Uvodna riječ Gradonačelnice ……….……..…………......…….............. ..................................3
I. Izvješće Ureda Grada i upravljanja gradskom imovinom.....................................4
II. Izvješće Upravnog odjela za financije, gospodarstvo i turizam ….............. ........ 34
III. Izvješće Upravnog odjela za komunalni sustav, urbanizam, prostorno
planiranje i zaštitu okoliša……………………………………….............. ...............47
IV. Izvješće Elektro-vode d.o.o................................................................................112
V. Izvješće Lošinj usluga d.o.o................................................................................121
VI. Izvješće Javne vatrogasne postrojbe ………….............. ......................................127
VII. Izvješće Pučkog otvorenog učilišta.....................................................................136
VIII. Izvješće Gradske knjižnice i čitaonice.................................................................159
IX. Izvješće Lošinjskog muzeja...............................................................................170
X. Izvješće Muzeja Apoksiomena...........................................................................187
XI. Izvješće Dječjeg vrtića Cvrčak.............................................................................196
XII. Izvješće Turističke zajednice Grada Malog Lošinja.............................................205
XIII. Izvješće Komunalnih usluga Cres Lošinj……………………………………………253
XIV. Izvješće Vodoopskrbe i odvodnje Cres Lošinj……………………… …………..….258
Tako se postaje ministar u HDZ-ovoj vladi
Grad Mali Lošinj ima nekoliko strateških dokumenta, u kojima malo što ima veze sa stvarnošću. Plan ukupnog razvoja i Plan razvoja održivog turizma valjalo bi dobrano pretresti i preispitati pa uskladiti s onim što se radi. Grad Mali Lošinj nema plan upravljanja imovinom i nije samo dojam nego bi se dalo argumentirati da je upravljanje gradskom imovinom ad hoc servisiranje potreba. Ako se ne varam ne postoji niti detaljan i aktualan popis gradske imovine. Grad Mali Lošinj nema niti bazu projekata za apliciranje u europskim fondovima, a čini se niti plan kako postati uspješniji u namicanju bespovratnih sredstava umjesto za svaki deficit dirati neobnovljivo, rasprodavati imovinu. Grad Mali Lošinj ima nevjerojatno nefunkcionalnu web stranicu. Grad Mali Lošinj ima manjkavo proaktivno izvješćivanje građane i savjetovanje s njima (čak i u slučaju reorganizacije uprave). Mislim da je gradonačelnica ta koja bi trebala biti glavni strateg ili bar inicijatorica vrednovanja postojećeg stanja, strateškog planiranja i traženja stručnih i održivih rješenja. To je ono što građane zanima i što trebaju znati i što bi trebali dobiti u izvješću gradonačelnice, jer izvješće se piše i građanima, ne samo Gradskom vijeću.
Napadati na autora kritike je besmisleno i komično. Kritika treba biti dobrodošla kao element za vrednovanje i nije način poništavanja osobe kojoj je upućena. Kritika stvara temelj za pozitivne promjene, koje gradonačelnica - očito - priželjkuje i planira.
I napokon, ovaj je test kao sažetak obavezne lektire: tko bi to pogledao, pročitao ili razmišljao o tome, da nije ovog teksta? Stoga ovo ne bi trebalo biti platforma za pro i contra obračune bez argumenata ili umjesto njih argumentima ad hominem (niti autora teksta niti gradonačelnice) , nego mjesto za raspravu o temi članka. Ta rasprava u tom je slučaju dobrovoljan, besplatan i dragocjen putokaz kako mijenjati stvari na bolje.
volim-losinj.org/.../...
Citat: