O financiranju zdravstvenih i socijalnih potreba iz gradskog proračuna u otočnom prilogu Novog lista za ožujak 2009.
Iako se za život na otoku često kaže kako je puno teži nego život na kopnu, Mali Lošinj je primjer otoka koji je vlastitim ulaganjima znatno unaprijedio zdravstveni standard građana. Koliko je uloženo pitali smo gradonačelnika Garija Cappellija.
Koliki značaj pridajete ulaganju u zdravstvo i zdravstveni program?
- Grad je od 2005. do 2009. godine učinio vrijedne pomake u unaprjeđenju zdravstvenog standarda, a najvjerniji pokazatelj je gradski proračun Malog Lošinja u kojem su u tom razdoblju sredstva gotovo učetverostručena. Naime, 2004. godine zdravstvo je sufinancirano sa 380 tisuća kuna, 2005. godine sa 700, 2006. godine sa 650 tisuća, 2007. godine sa 1,1 milijun, 2008. godine je izdvojeno 1,3 milijuna kuna, dok je za 2009. godinu planirano sredstva u iznosu od 1.6 milijuna kuna. Mislim da navedeni podaci sasvim dovoljno govore o našoj brizi za građane.
Prije gotovo dvije godine otvoren je i Centar za hemodijalizu.
- Najbitnija investicija za koju slobodno možemo reci da je obilježila 2007. godinu je otvaranje tog centra koji raspolaže sa sedam dijaliziranih mjesta. Ne samo da smo potpomogli otvorenje centra, već Grad svake godine izdvaja novce kojima se osigurava redovan rad centra u iznosu od 340 tisuća kuna. Uz centar za hemodijalizu kao bitna potreba stanovnika pokazao se nedostatak liječnika specijalista te je Grad proteklih godina osigurao dolazak kirurga dajući mu stan na korištenje, te mu se sufinancira dio plaće. Uz vrhunskog kirurga koji je neophodan, grad, također, financira dolaske drugih liječnika specijalista i to psihijatra jednom mjesečno po dva dana, otorinolaringologa i okuliste, a od lani i dolaske ortopeda. U pregovorima smo sa kardiologom koji bi jednom ili dvaput mjesečno obavljao specijalističke preglede.
No, to nije sve što Grad financira.
- Tako je, Grad također financira i medicinske sestre na otocima Susku i Unijama, rad turističkih ambulanti, te smještaj još troje zdravstvenih djelatnika, zaposlenih dijelom na hemodijalizi, a dijelom u hitnoj pomoći. Uz sve navedeno Grad financira pripravnost u Domu zdravlja, brojne programe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo te za prevenciju ovisnosti, rad medicinsko - biokemijskog laboratorija, zubotehnički laboratorij, te hitnu pomoć i pedijatrijsku ambulantu.
Od nedavno otvorena je i logopedska ambulanta u Malom Lošinju.
- U prostorijama Centra za zdravo odrastanje otvorena je logopedska ordinacija te sve osobe s govorno - jezičnim teškoćama konačno mogu odahnuti jer je na otoku otvoren prvi logopedski kabinet, pa za tretmane i dijagnostiku otočani više neće morati na kopno. Grad je u proračunu za 2009. godinu osigurao više od 100 tisuća kuna. Procjenjuje se kako je do danas usluge logopeda koristilo više od 40 osoba, što je dovoljan pokazatelj kako nam je mlada, stručna osoba poput logopedice Deane Bertović zaista bila neophodna.
Kakva je situacija sa socijalnim programom, koliko se tu izdvaja.
- Za socijalni program u 2009. godini planirano je 2,4 milijuna kuna. Jednako kao i u zdravstvu, i za taj se program izdvaja sve više tako da smo u 2005. godini izdvojili 1,1 milijun kuna, 2006. godine 1,2 milijuna kuna, 2007. godine 1,6 milijuna kuna, a u 2008. godini 1,8 milijuna kuna.
Lani je poglavarstvo povećalo naknade roditeljima novorođene djece. Koliko sredstava se izdvaja za to?
- Za ovo povećanje naknada, u gradskom proračunu je umjesto dotadašnjih 90.000 kuna, predviđeno 300.000 kuna. Sredstva se dodjeljuju na sljedeći način: roditeljima prvorođenog djeteta, sa prebivalištem na području Grada dodijeljuje se 2.500 kuna, za drugorođeno dijete daje se 5.000, dok se roditeljima trećeg djeteta daje 10.000 kuna. Iznos za svako slijedeće rođeno dijete povećava se za 5.000 kuna. Roditeljima djeteta koje se rodi u obitelji u stanju socijalne potrebe na iznos koji mu pripada dodaje se dodatnih 2.000 kuna. Roditeljima novorođene djece koji su najmanje godinu dana prije rođenja djeteta imali prebivalište u malim mjestima sa područja Grada, na iznos koji im pripada dodaje se dodatnih 5.000 kuna.
Koje još subvencije Grad osigurava socijalno ugroženim građanima?
- Pružamo naknade djeci poginulih branitelja, subvencije hrane za dojenčad, subvencije za autobusne karte, za školski obrok, za jaslice i vrtić, poklon pakete za djecu, pomoć i njegu u kući, za troškove sahrane, jednokratne naknade umirovljenicima, za zimnicu, drva za ogrijev, komunalne naknade, odvoza smeća, potrošnje vode, najamnine za stanovanje, subvencije troškova električne energije, jednokratne naknade osobama s posebnim potrebama i osiguranje nužnog smještaja.
Koliko udruga koje su vezane uz socijalnu skrb financira Grad?
- Na otoku Lošinju postoji 19 udruga i organizacija u socijalnoj skrbi za čiji rad se samo u 2009. godini izdvojilo 692 tisuće kuna. Nekima od njih smo do danas osigurali prostorije za rad poput Udruge dijabetičara, a nekima to tek planiramo. U nastavku ću nabrojiti samo neke od njih: Crveni križ, Udruga umirovljenika, Pokret za život, Udruga Idem i ja, Udruga dijabetičara, Caritas, Udruga Bonaca, Udruga DADO, Udruga multiple skleroze Miranda i brojne druge.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Gdje su tu vase prijateljice Andrea Gregorina i Bojana Genov?
Ima li smisla uopce postavljati pitanja jer cini se da ste vi i ova vasa stranica postali pljuvaci svega sto nije u skaldu sa HDZ-om i naravno ova stranica je kako cujemo vase privatno vlasnistvo znaci li to da vi sve ovo dozvoljavate zato jer mrzite ljude koji se ovdje pljuju ili ste vi demokrat i borac za istinu kao sto ste se nama prodavali kao nas profesor.
Ako gospodin? ima kakvo saznanje o tome može ga podijeliti s ostalim posjetiteljima komentarom uz odgovarajući članak ili se odzvati Pozivu na suradnju (www.volim-losinj.org/.../69)objavljenom s lijeve strane stranice i sam napisati članak o toj temi.
Svrha ove stranice objašnjenja je u impressumu (volim-losinj.org/.../...) stranice, a jedan od njenih ciljeva je omogućiti graðanima i graðankam slobodno komentiranje dogaðaja, pojava i odnosa, bilo anonimno ili pod vlastitim imenom. Već i površan uvid u komentare pokazuje da tzv. "pljuvanje" nema jednostranačku obojenost, već da "pljuvačka" leti sa svih strana na sve strane. Uostalom, i komentar gospodina ? "druga strana" može s pravom nazvati "pljuvačkim".
Profesor i grinja će biti redoviti posjetitelji tvoje stranice.
Netko s takovim stvovima o ljudima u lošinju bi morao biti izuzetnom uspješan, bogat, cijenjen i obiteljski zadovoljan. Bočac to zasigurno nije, jer bi se u protivnom potpisao a svakako bi se znalo za njega.
Ipak ima nade. Postoje doktori i za to. Da se riješiti. U jednome se možemo složiti, ako je grad pun takvi likova kao bočac, koji samo pljuckaju anonimno, bez kriterija i argumenata, a dokazano je da ništa ne rade (znalo bi se i vidjelo, Lošinj bi bio puno napredniji i ugodniji za život) nema budućnosti.
Kad sve znaš, prosvijetli nas: Reci koliko je danas Jadranka dužna? Više ili manje od 100.000.000 eura?
Prema objavljenim pravilima ovaj je komentar zaista trebao biti uklonjen, no ostavljen je jer održava jedno stanje duha dijela posjetitelja i njihove kulture komuniciranja prema kojima bi na stranici smjeli biti samo članci čiji sadržaj odgovara njima.
Na spomenutu primjedbu osobe ? administrator je odgovorio komentarom uz ovaj članak (citat): Već i površan uvid u komentare pokazuje da tzv. "pljuvanje" nema jednostranačku obojenost, već da "pljuvačka" leti sa svih strana na sve strane.
Htio bi puno a ne može ništa. Želje velike, mogućnosti male. Razumljivo je da mu nije lako. Javi se doktoru pomozi sebi i drugima da te ne trpe.
koji nije ostao duzan samo onima s kojima nikad nije poslovao. Zato je cijelo ljeto imao tjelohranitelja nekakvog razbijaca, pardon izbacivaca.
Admine ili što si već na ovoj lakrdiji od stranice proziran si isto koliko i oni koji te plaćaju. Tu si samo da reklamiraš svoje vlasnike.
zašto si ediju ercegoviću maknuo sa naslovnice temu koja je bila najposjećenija a držiš stranice Bojane koje nitko ne komentira, Vjerojatno jer i ona sam ima pristup tvom poslu e moj admine proziran si.
neces još dugo to moci vjeruj jer poludjet ćeš od tog svi te mrze i ne mogu te vidjeti svi.
Uočen je skok malignih bolesti kod zaposlenih u zgradi gradske uprave. Možda je to u uzročno - posljedičnoj vezi sa postavljanjem antene u zgradu općine, što je masa ljudi smatrala skandaloznim i opasnim. Da ja tamo radim i da sam boilestan, ja bi tužio grad. Grad je doslovno prodao zdravlje i sigurnost zaposlenih u toj zgradi za lovu, a sada tobože zaslužuje pljesak jer su povećali davanja za zdravstvo. Važno je da se novac vrti!