Potužio nam se Zlatko
Malić, ljutit na lošinjsku Turističku zajednicu i Gradsku upravu, koji bi
morali pomoći da brod vodonosac češće dolazi na otok Unije, piše Večernji list.
Vodonosac nam je isporučio samo trećinu naručene vode, pa su šterne mnogih otočana, među kojima sam i ja, ostale prazne, kazao nam je u telefonskom razgovoru Zlatko Malić, koji ima kuću na otoku Unije. Da voda treba samo njemu i obitelji, još bi se nekako i snašao, ali on je i privatni iznajmljivač koji uredno plaća sve naknade, pa očekuje da mu mjerodavni pomognu.
- Nemam vode ni za WC-kotlić i pitam se kako ću objasniti gostima koji mi stižu iz Njemačke da ne mogu pustiti vodu u zahodu, a da se tuširati moraju na plaži. Zvao sam Vodovod, gdje su mi rekli da će brod doći za dva-tri dana, te Gradsku upravu Malog Lošinja i Ministarstvo turizma, ali nitko ništa ne zna. Priča se o turizmu i zadržavanju ljudi na otocima, a nema osnovnih uvjeta za život, kaže Malić.
Odgovor u Turističkoj zajednici i Gradskoj upravi nismo ni mi dobili, ali znao ga je predsjednik MO-a Unije, Robert Nikolić.
- Tako je uvijek u srpnju i kolovozu. Pola naručene količine vodonosac nam je dopremio, a ostatak će stići u petak i subotu. Nije to problem samo Unija, nego i Suska, Ilovika, Malih i Velih Srakana. Uvijek je netko ljeti, kada je puno gostiju, zakinut. Međutim, da je sluha, na Unijama bi se dio potreba pokrio boćatom vodom, pogodnom za sve potrebe osim za piće. Postoji izvor u kojem se miješa voda koja se taloži na otoku i morska voda, ali pokvarila se crpka. Popravak bi stajao 10.000 kuna, koje otok nema, jer godišnje dobivamo 15.000 kuna i za 2009. još ništa nije uplaćeno na račun, a Gradska uprava se oglušila, kaže Nikolić.
Da izbije požar, ta bi voda bila jedini spas, ali novca u iznosu plaće gradskog pročelnika - nema. Uz to stoje kronično nedostaje, voda je na tim otocima skupna od najcjenjenijeg pića. Stalni stanovnici do 20 kubika plaćaju osam kuna po prostornom metru, a ako to premaše, plaćaju kao i vikendaši deset puta više - čak 82 kune za prostorni metar.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Jebiga mora poštivati dogovoreno, govore još tri godine koliko Milanu treba za penziju, a Unijani su mogli do sada već iskopati neki arteški bunar i eto vode do mile volje.