Entuzijazam i ljubav prema prirodi spoj su koji je u lošinjskom »slučaju olupina« donio odličan rezultat i povezao članove ekogrupe lošinjskog Odgojnog doma i Romea Ibriševića, zagrebačkog fotografa i pokretača jedne od najvećih ekoloških akcija, koji je u posljednjih pet godina, direktno ili indirektno, sudjelovao u uklanjanju gotovo 12.000 olupina različitih vozila iz prirode, javili su Novi list i Nova TV
Suradnja je započela tako što je voditelj eko grupe pri Centru odgoja i obrazovanja, profesor geografije Elvis Vickić, u časopisu Merdijan vidio članak i broj telefona fotografa Romea Ibriševića, nazvao ga te su dogovorili suradnju u koju se uključila i tvrtka Metis iz Rijeke, a što je rezultiralo dvodnevnom akcijom uklanjanja olupina napuštenih vozila s dvadesetak lokacija na otocima Lošinju i Cresu, i to onom dijelu koji pripada pod administrativnu upravu Grada Malog Lošinja.
Vođeni mentorom profesorom Vickićem, petero članova ekosekcije obišlo je otok, lociralo gdje se nalaze olupine, o tome izvjestilo fotografa Ibriševića koji je koordinirao tvrtku Metis te je tijekom protekla dva dana iz prirode uklonjeno oko devedeset vozila, koji će biti transportirani na kopno.
U ovoj hvalevrijednoj akciji svi su bili sretni, pa nam štićenici Odgojnog doma, sedamnaestgodišnji Andrej, petnaestgodišnji Matija i šesnaestgodišnji Matej kažu kako se osjećaju jako dobro jer znaju da su učinili nešto korisno za okoliš. Pronalaženje olupina po otoku bio im je izazov, a i dobar način da korisno ispune slobodno vrijeme, kažu dečki, koji su ponosno pozirali pred hrpom olupina.
Njihov mentor, geograf i ekološki osviješten zaljubljenik u prirodu, prof. Vickić, uspješno je prenio svoju ljubav prema prirodi i na svoje učenike i zadovoljan je jer, kaže, ovakve aktivnosti pridonose boljoj socijalizaciji štićenika Odgojnog doma, ali i kvalitetnoj interakciji odgojne ustanove i lokalne zajednice.
Fotograf Romeo Ibrišević nakon ove akcije svoju dugačku listu lokacija s kojih je uklanjao olupine može dopuniti i cresko lošinjskim otočjem. Posebno mu je drago što su ovaj put inicijatori bili mladi članovi ekogrupe Odgojnog doma. Kaže kako nema kutka u našoj zemlji gdje olupina nema, a čini se da ni broj ljudi nije uvijek proporcionalan s brojem olupina. Naime, u akciji na malom otoku Žirju, gdje stalno živi pedesetak ljudi, uklonjeno je bilo oko tristo vozila! Olupine se nalaze na svim mogućim mjestima, od nacionalnih parkova i parkova prirode, ali i na mjestima do kojih je jako teško doći, pa je ponekad za njihovo uklanjanje potrebno angažirati i helikoptere, članove gorske službe spašavanja i snalaziti se u svim mogućim situacijama.
Zarada građana
Kućanskog krupnog otpada ili olupina vozila koji završavaju u prirodi ili nagrđuju okućnice, građani ne samo da se mogu sami riješiti, već imaju priliku i zaraditi. Tako Dajana Dobrović iz tvrtke Metis, koja je ovlašteni koncesionar za gospodarenje otpadnim vozilima, kaže kako je dovoljan besplatni telefonski poziv na broj 0800 0051 i djelatnici Metisa dolaze na lice mjesta, a vlasnik dobiva 0.10 kuna po kilogramu otpada, a doveze li sam otpadno vozilo naknada je 0.40 kuna po kilogramu.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari: