Grad Mali Lošinj provodi razne akcije kako bi se poduzetništvo na otoku razvijalo. Tako već godinama, među ostalim, Grad dodjeljuje poticajna sredstva. Iz tog je razloga održana svečanost potpisivanja ugovora o dodjeli sredstava za obrtnike, žene i mlade u poduzetništvu te poljoprivrednike. Dodijeljena je 51 potpora u ukupnom iznosu od 557.977 kuna.
Za mjeru »Poticanje žena u poduzetništvu i mladih poduzetnika« dodijeljeno je ukupno 20 potpora u ukupnom iznosu od 151.234 kune, od čega se njih 14 odnosilo na žene poduzetnice, a šest potpora dodijeljeno je mladim poduzetnicima. Za mjeru »Poticanje poduzetnika sa svrhom jačanja konkurentnosti« dodijeljeno je ukupno 11 potpora u ukupnom iznosu od 171.595 kuna. Kroz program za poljoprivrednike dodijeljeno je 20 potpora u ukupnom iznosu 235.167 kuna.
U Palači Fritzy gradonačelnik Gari Cappelli tom je prigodom naglasio da je Pravilnikom o dodjeli poticajnih sredstava obuhvaćeno više mjera za poticanje razvoja poljoprivrede, obrtništva i malog i srednjeg poduzetništva.
- Kao prva, ističe se poticanje žena u poduzetništvu i mladih poduzetnika kroz poticanje obrazovanja o poduzetništvu, sufinanciranje troškova izrade poslovnih planova, sufinanciranje nabave opreme i sufinanciranje uređenja poslovnih prostora. Druga mjera je poticanje poduzetnika sa svrhom jačanja konkurentnosti kroz poticanje certificiranja proizvoda i procesa, poticanje inovacija, tradicionalnih obrta, razvoja proizvoda sa svrhom stjecanja prava na korištenje znaka »Hrvatski otočni proizvod«, poticanje suradnje s obrazovno - znanstvenim institucijama kroz pripravnički staž, specijalizaciju i slično. Tu je i poticanje korištenja obnovljivih izvora energije i unapređenja energetske učinkovitosti, ekološke proizvodnje i ekološke zaštite proizvoda i razvoja kulturno - zabavne ponude Grada Malog Lošinja, naglasio je gradonačelnik Gari Cappelli koji je kao treću mjeru naveo poticanje poljoprivrednika. To se odnosi na potpore proizvodnje i uzgoja autohtonih pasmina i sorti, vinogradarstva i vinarstva, nabave sadnog materijala, proizvodnje ljekovitog bilja, povrtlarstva i voćarstva, pčelarstva, subvencioniranje otkupa ovčje vune, poticanje nabave ekološkog gnojiva i zaštitnih sredstava, ribarstva i navodnjavanja.
(S.VIGNJEVIĆ)
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Iako bi najveća potpora svim poduzetnicima bilo smanjenje stope PDV-a, raznih nameta i prikrivenih oporezivanja, dađbina, naknada, certifikata, harača i slične uhl[cenzurirano]vine...
Pa i zloglasni Franjo Tahi je tražio desetinu, tj. 10% prinosa.
mali-losinj.hr/.../...