Za otočane osigurati prednost kod ukrcaja na prvi trajekt u luci Merag te na jednoj liniji u poslijepodnevnim satima u luci Valbiska, jednom tjedno uvesti mogućnost da katamaranom budu povezani Mali Lošinj, Rab i Novalja te osigurati mogućnost kupnje povratne karte na brzobrodskoj liniji kojom se kvarnerski otoci povezuju s Rijekom te subvencioniranu kartu za katamaran osigurati samo za otočane, zahtjevi su to koje lošinjski gradonačelnik i saborski zastupnik Gari Cappelli traži već nekoliko godina, izvijestio je Novi list.
Ponavlja ih i sada na početku ove kalendarske godine, s nadom da će prijedlozi s početkom ove turističke sezone i zaživjeti.
Naime, radi se o starim otočnim zahtjevima koji do sada nisu prolazili. O zahtjevu za prvenstvo ukrcaja otočana na trajekt treba odlučiti lučka uprava jer je zona ukrcaja u lukama u njihovoj nadležnosti. Do sada su se obrazloženja zbog kojih zahtjevu nije udovoljeno uglavnom svodila na to da nije tehnički moguće jer nema prostora za organizaciju zasebne trake za otočane, a uz to, bilo je govora da bi prvenstvo ukrcaja otočana moglo biti negativno primljeno kod turista.
Međutim gradonačelnik Cappelli smatra da bi moglo doći do promjene u tom stavu, a krčka Lučka uprava zatražila je da Grad Mali Lošinj detaljnije predstavi kako bi se to trebalo organizirati. Cappelli navodi da će se za sada tražiti prvenstvo ukrcaja samo na jednoj liniji dnevno, a cilj je omogućiti otočanima da svoje obveze koje imaju na kopnu odrade bez trauma koje redovito prate odlaske na kopno u turističkoj sezoni.
– Ne radi se ni o kakvom luksuzu niti privilegiju, otočani tijekom turističke sezone na kopno idu u pravilu isključivo zbog poslovnih razloga ili zdravstvenih problema. Stajati u redu, čekati trajekt, riskirati da se ne ukrcaju, a imati dogovoren sastanak ili pregled kod specijalista, stavlja otočane u bitno drukčiji položaj od ostalih putnika. To bi se trebalo uvažiti, smatra Cappelli.
Vezano za brzobrodske linije, Cappelli ističe kako su one uvedene temeljem Zakona o otocima, što znači prvenstveno zbog otočana i njihovog bržeg i kvalitetnijeg povezivanja s kopnom. Karte za katamaran su subvencionirane i stoga bi se ta subvencija trebala prvenstveno odnositi na otočane, kaže Cappelli. Paradokse ilustrira s više primjera koji pokazuju kako su otočani zakinuti i to upravo zbog subvencija koje se odnose na sve. Događa se da autobuseri voze turiste do Rijeke, iskrcavaju ih pred katamaranom i turisti za 30 ili 40 kuna putuju do Cresa i Lošinja, a otočani istovremeno ostaju bez mjesta u katamaranu.
Kada bi cijena za ostale putnike bila komercijalna, to se ne bi događalo, kaže Cappelli i navodi da nema logike ni to što ne postoji mogućnost kupnje povratne karte za katamaran, o čemu je također uputio zahtjev i aktualizirao na sastancima Nadzornog odbora Jadrolinije, čiji je član.
Agenciji za obalni linijski pomorski promet i Jadroliniji Grad Mali Lošinj uputio je i zahtjev da se jednom tjedno promet brzobrodskom linijom organizira na način da bude moguće s Lošinja na Rab otići i vratiti se u istom danu, kao i da Rabljani također po istom principu mogu na Lošinj. Cappelli naglašava da bi takva mogućnost trebala postojati tijekom cijele godine, a ne samo u sezoni, i to ne samo s Rabom, nego i Novaljom, jer bi se na taj način bolje povezali s Dalmacijom odnosno Zadrom, za koji tijekom cijele godine postoji velika potreba za povezivanjem.
Da li će otočani ove godine biti bolje sreće, pa će se ovi dugo traženi zahtjevi i ostvariti, ili će se opet odgovoriti da su zahtjevi o subvencioniranoj karti neustavni jer izdvajaju otočane od ostalih građana, kao i da su prijedlozi neturistički, ostaje tek da se vidi, piše Ira Cupać Marković.
Paradoksi s kartama za katamaran
Cappelli paradokse vezane uz subvencioniranja karata za katamaran ilustrira na lošinjskom primjeru:
– Karta za katamaran na relaciji Mali Lošinj – Susak stoji 12 kuna. U sezoni imamo situacije da se ujutro popuni katamaran izletnicima do Suska, zbog čega Lošinjani ne mogu u Rijeku, a katamaran prazan vozi od Suska dalje! Istovremeno s Lošinja ljudi autom idu u Cres da bi uhvatili katamaran za Rijeku i iskoristili brzobrodsku liniju koja je uspostavljena prvenstveno zbog njih.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Ali što se tiče tog da bi Lošinjani osnovali svoju kompanije utopija jer Gari mora slušati Kalmetu jer svi znamo da se tu pere novac pogotovo kad razmislite da je za jednu vožnju od lošinja do Rijeke i nazad potrebno katamaranom sedam tona nafte pa recite kome se to isplati za sve te novce koji su da sad izgorili kroz naftu m,ogla su tri najluksuznija busa voziti besplatno lošinjane u Rijeku i nazad svaki dan. Sve je to najobičnija muljaža.
i po njima zasnivati radne odnose i regulirati place.Van sa neradnicima.
A istovremeno država plače kako nema novaca. Pa ko je tu lud?
Nikakvo uvjeravanje službenice na šalteru mi nije pomoglo.
Tako i tako stanovnici otoka ne placaju punu tarifu za prijevoz sto je potpuno opravdano ali da jos uz to imaju pravo prvoukrcaja to nije pravedno prema drugima koji bi morali cekati. Interventna vozila kao i autobusi imaju prednost pa to nebi trebalo prosiriti na ostala vozila.
Jedino mjesto na otoku gdje domaci imaju prijednost nad strancima kod prevoza na otok je zicara koja povezuje otok Dursey u Irskoj, i tamo cak se i stoka prevozi zicarom i ima prednost.Za ostala mjesta ja ne znam pa molim neka netko navede ako negdje to postoji jer uz svo duzno postovanje potreba otocana je to jedna vrsta diskriminacije a Europa je na takve stvari osjetljiva.
Vidi link:
zusammenaufreisen.de/.../...