Ono što nije uspjela u zakonskom roku od 120 dana nakon stupanja na dužnost gradonačelnica je uspjela zbrzati za samo devet dana i pritisnuta rokovima njoj važnog usvajanja proračuna donijela je provedbeni program. Naravno, zakonom i propisima određen postupak donošenja nije moguće donijeti u samo devet dana. Da je to devetodnevni poslić rok za donošenje ne bio čak 120 dana. Kako bilo da bilo, gradonačelnici je devet dana bilo dovoljno da sklepa provedbeni programa za svoje mandatno razdoblje 2021. – 2025. godine ⮞
Nakon što je prespavala zakonski rok te 6. prosinca imenovala radno tijelo za izradu programa već 15. prosinca ga je formalno donijela. Ovako na brzinu sklepan program čiju izradu je površna gradonačelnice bez vizije, ideja i sposobnosti strateškog promišljanja povjerila nekakvom radnom tijelu ne može biti ozbiljan dokument. U tako kratkom roku nije mogao biti donošen već ni u proceduri određenoj propisima. Sjetimo se da u svakom postupku koji predviđa komunikaciju s javnosti i samo javno savjetovanje traje trideset dana. Dokaz da se radi o neozbiljnom i na brzinu sklepanom dokumentu pokazuje njegov sadržaj vidljiv u njegovim prilozima. A sam program je očigledno nastao „tehnikom" copy/paste. Prvi prilog nosi naziv Terminski, akcijski i financijski plan provedbe razvojnih projekata, a drugi Komunikacijska strategija i komunikacijski akcijski plan.
Što je komunikacijska strategija bez komunikacije?
Ironično u ovom programu je što formalno sadrži komunikacijsku strategiju, a da stvarne komunikacije u njegovoj izradi nije bilo. Program sadrži komunikacijski akcijski plan, a nema ni komunikaciju ni akciju. Komunikacijska strategija i aktivnosti prilikom izrade svedeni su na objavu dvije odluke u roku od tri dana koje su prethodile izradi – odluke o početku izrade i odluke o „imenovanju" radnog tijela.
Prema donesenom dokumentu i komunikacijskoj strategiji pri izradi programa želi se komunicirati s javnošću, javno definirati ciljne skupine i komunikacijske kanale kako bi javnost razumjela okvir unutar kojega će strategija biti osmišljena, napravljena, usvojena i provedena. No od odluke o imenovanju radnog tijela za izradu programa do objave samog programa prošlo je svega devet dana u kojima je javnost bila u apsolutnom mraku. Niti se komuniciralo s javnosti, niti su definirane ciljne skupine, a ni komunikacijski kanali (uopće ih nema), niti javnost može razumijeti u kom okviru je strategija osmišljena. U strategiji piše da se dokument izrađuje i provodi prema načelima učinkovitosti, transparentnosti, razumljivosti i djelotvornosti, a gradonačelničin provedbeni program nit je učinkovit, niti je transparentan, a još manje je razumljiv. Kao takav zasigurno neće biti ni djelotvoran.
Citat: Ova Komunikacijska strategija se izrađuje u svrhu jasnog, pravovremenog i transparentnog predstavljanja tema, ciljeva i stavki Provedbenog programa svim zainteresiranim dionicima koji su uključeni u njegovu izradu ili su pak krajnji korisnici, i to putem utvrđivanja komunikacijskih kanala, mjera i alata koji će se koristiti u tom procesu.
Nameće se pitanje kako je moguće jasno, pravovremeno i transparentno predstavljanje tema, ciljeva i stavki Provedbenog programa svim zainteresiranim dionicima koji su uključeni u njegovu izradu ili su pak krajnji korisnici kad je program izrađen u tajnosti, nejavno u krugu osam, devet osoba u roku od devet dana bez zainteresiranih dionika.
Teško je shvatiti kako je moguće ostvariti temeljna načela komunikacijske strategije kad uopće nema javne komunikacije, kad se dokument radi u tajnosti i uskom krugu. Kako je moguće da informacije budu prezentirane na jasan i transprentan način kad niti jedna informacija u devet dana izrade programa nije uopće objavljena? Još je teže primjeniti načelo pravovremenog pružanja informacija te njihovo konstantno praćenje i ažuriranje u devet dana u kojima nije objavljena niti jedna informacija.
Budući da nije bilo ni jedne javno objavljene informacije prilikom izrade programa jasno je da nema ni pravovremenog informiranja, nema ni konstantnog praćenja pa stoga nema ni ažuriranja nepostojećih informacija. Ukratko, jasno je da su načela komunikcijske strategije mrtvo slovo na papiru.
Iako se cijeli jedan dodatak programa bavi samo komunikacijom, ovaj program je rađen tajno, u uskom krugu, bez ikakve komunikacije s javnosti; bezobrazno i podcjenjivački prema javnosti. Programa je nastao mimo i bez utjecaja javnosti, donesen je iako nije bio na obveznom javnom savjetovanju. Komunikacijskom strategijom predviđena transparentno izrada programa uz javnu interakciju svela se na izradu u tajnosti, u Opatiji, a jedini komunikacijski kanal bile su e-mail poruke unutar uskog kruga osoba od povjerenja gradonačelnice.
Drži vodu dok majstori odu
Ono što u naravi gradonačelnica planira (g)raditi nalazi se u Prilogu I. Terminski, akcijski i financijski plan provedbe razvojnih projekata njenog provedbenog programa. To je dokument koji zamjenjuje dosadašnji plan razvojnih programa koji se usvajao s proračunom i bio njegov sastavni dio. Već iz popisa gradskih projekta u izvedbenom programu vidi se smušenost, nesposobnost i površnost onih koji su ga izradili, ali i brzina kojom je program sklepan. Tako se iz popisa projekata može zaključiti da gradonačelnica uopće ni misli ispuniti u predizbornoj kampanji obećane projekte kao što je, na primjer, obećanje izgradnje 100 stanova. U svom mandatu predvidjelaje za stanogradnju 39.780.000 kuna. Od toga iznosa treba skinuti više od 4 milijuna planiranih za stanove u Ćunskom u ovoj godini, jer nije potrošila niti kune od plana za ovu godinu. Preostalih oko 35 milijuna kuna, sve i kad bi ih stvarno osigurala i potrošila na stanogradnju – a neće – dovoljno je tek za izgradnju oko šezdesetak stanova.
Zanimljivo je da od ukupno planiranog iznosa za stanogradnju gotovo pola iznosa stavlja u plan zadnje godine mandata, godine u kojoj će joj mandat trajati još samo tri mjeseca zbog izbora u svibnju.
Takvom – manipulativnom – taktikom planiranja kojom većinu sredstava namjerava potrošiti u zadnjoj godini mandata, a u toj „najkraćoj" godini potrošiti najviše novaca, gradski Proračun će staviti u funkciju financiranja svoje naredne izborne kampanje.
No takvo planiranje podsjeća i na strategiju fuš majstora - drži bure vodu dok majstori odu.
A da je provedbeni plan sastavljen u svrhu reizbora pokazuje i činjenica da od ukupno procijenjenih projekata u provedbenom planu na 483.443.332 kuna, u ovom mandatu navodi plan trošenja samo 288.683.332 kuna ili nešto manje od 60%. Dakle, već je najavila da će za provođenje svog provedbenog plana trebat će joj još jedan mandat...
Da se radi o neozbiljnom i tek formalnom provedbenom planu pokazuje njegov financijski dio. Tako je gradonačelnica u plan za ovu tekuću 2021. g., prvu godinu mandatnog razdoblja, predvidjela za planirane projekte tek nešto više od 11 milijuna kuna. Već iduće 2022. g. planira potrošiti gotovo šest i pol puta više nego ove godine. Jasno je da se radi o nerealnom i samo formalno nabildanom planu. Za razliku od prve godine mandata i skromnih 11 milijuna kuna ulaganja u planirane razvojne programe u zadnjoj godini mandata gradonačelnica se planira raskalašiti i potrošiti skoro deset puta više, odnosno više od 97 milijuna kuna. Neozbiljno a pomalo i zabrinjavajuće s obzirom da će realizirani proračun u ovoj godini biti na razini oko 80 milijuna kuna. Gotovo 20% planiranih projekata navedenih u planu za ovaj mandat sama gradonačelnica kaže da ih neće ostvariti.
Naravno da je takav plan nerealan jer je jasno da su stručni i financijski kapaciteti ove gradske uprave za financiranje višestruko manji od planiranih. Ono što jest planirano potroštiti za razvojne programe ove godine, a to je oko desetak milijuna kuna, realna je mogućnost ove gradonačelnice i ove gradske uprave.
Planovi kojima predviđa trošenje 67 ili 97 milijuna kuna godišnje samo za razvojne programe su naravno puke maštarije koje nam gradonačelnica servira u ovom u suštini smiješnom i neozbiljnom dokumentu.
Komentari:
Nisam mogao glasati za osobu koja me mami predizbornim programom u kojem se hvali da živim na otoku njenih djedova, u kojem ima više njenih fotografija nego teksta i koja je prije skandala s Mrtvaškom obećala Unaprjeđenje prometne povezanosti – najveći problem života na otoku je osjećaj izoliranosti. Radit ćemo na što boljoj povezanosti s kopnom, ali i na međuotočnoj povezanosti, poticat ćemo uvođenje avionskih i hidroavionskih veza, izgradnju heliodroma na manjim otocima. Nastavit ćemo podupirati projekt proširenja lošinjskog aerodroma kao i ponovno uspostavljanje avionske linije Mali
Lošinj – Unije.
Zanimljiva priča kotrlja se posljednje četiri godine na otoku Mali Lošinj gdje nema kraja projektu rekonstrukcije i proširenja piste Zračne luke Mali Lošinj. Investitor projekta je društvo Zračno pristanište Mali Lošinj d.o.o u većinskom privatnom vlasništvu koje drži društvo Jadranka, međutim manjinske udjele imaju Republika Hrvatska kao i Grad Mali Lošinj.
Predsjednik uprave Grupe Jadranka Sanjin Šolić je za Večernji list 2016. bio rekao da „Plan rekonstrukcije i proširenja Zračnog pristaništa uključuje produljenje piste sa 900 na 1.800 metara te izgradnju nove zgrade pristaništa, čime će na Lošinj moći slijetati zrakoplovi kapaciteta do 180 putnika. To će nam omogućiti ugovaranje charter linija, a cijeli Lošinj s naglaskom na naše hotele s 5 zvjezdica Bellevue i Alhambru u uvali Čikat, učinit ćemo dostupnijima gostima koji traže najvišu kvalitetu smještaja. Ako se ispune svi preduvjeti i ako uskoro bude donesena odluka, dodaje, u Jadranki planiraju početi s radovima nakon sljedeće sezone te se nadaju da bi u 2018. mogli početi primati prve putnike. Prema sadašnjim procjenama, ukupna vrijednost investicije iznosit će oko 35 milijuna eura“, zaključuje se u priopćenju koje je prenio Večernji list.
Ova, 2018. godina je na izmaku, no projekt je daleko od kraja rekonstrukcije i proširenja piste. Prema neslužbenim informacijama Republika Hrvatska uložila je 9 milijuna kuna za otkup okolnog zemljišta od privatnih vlasnika kako bi se pista mogla proširiti. To smo pitanje postavili Ministarstvu gospodarstva, Ministarstvu turizma, Ministarstvu financija, Ministarstvu državne imovine. Prema pisanju portala Volim Lošinj Zračno pristanište Mali Lošinj d.o.o. kao investitor projekta je privatna firma u kojoj male udjele imaju Republika Hrvatska (navodno 20 posto) i Grad Mali Lošinj. Većinsko vlasništvo je privatno, i to Jadranke d.d., Lošinjske plovidbe – Turizam d.o.o. i Radnika d.d. Križevci.
Grad Mali Lošinj i Republika Hrvatska su manjinski vlasnici bez upravljačkih prava zbog čega se postavlja pitanje zašto oni otkupljuju privatna zemljišta kako bi se pista mogla proširiti. Projekt je uvršten na listu projekata Ministarstva gospodarstva kao privatni projekt. Dugo vremena nije imao riješena imovinsko – pravna pitanja, ni građevinsku dozvolu, a ne zna se ni kako je osigurano financiranje budući da društvo investitor Zračno pristanište Mali Lošinj d.o.o prema Poslovnoj Hrvatskoj posljednje dvije godine posluje s gubitkom. Lani je imalo godišnji prihod u iznosu od 6.381.609,00 kn. Podsjetimo, cijena projekta trebala bi iznositi 35 milijuna kuna. Gradonačelnica Malog Lošinja Ana Kučić tvrdila je još početkom ove godine da projekt samo što nije krenuo zbog čega smo joj postavili pitanje u kojoj je fazi projekt.
Iako su se iz službe za odnose s javnošću javili isti dan kad smo uputili pitanja, što je vrlo neobično jer bila je riječ o suboti 3. studenog, uz zamolbu da do ponedjeljka neće stići prikupiti odgovore, nisu odgovorili do danas.
Novinarska pitanja ostala su bez odgovora, a "Grad za tebe" kojeg si izabrao će i u ovom mandatu "podupirati projekt proširenja lošinjskog aerodroma".
objektivno.hr/.../
Kada sam pročitao skoro sam u more pao!hhhahahhahh a
glasotoka.hr/.../...
(foto Purić na otoci.net/.../...)
Gradonačelnica se ponaša kao da je Cavedoni glup čovjek pa ne zna sam bez blesimetra postaviti vijećničko pitanje, a svi imaju interes jer gotovo svaka obitelj na Lošinju ima bar jednog umirovljenika.
Možda će na obavjesnom razgovoru objasniti odakle vjetar puše?
Gradonačelnica i njen posilni su možda već zaboravili kojim metodama su se služili na lokalnim izborima HDZ-a prije godinu dana. Obećavali su i posao i stanove pogotovo članovima mladeži stranke. Mnogima su se takve metode zgadile, makar to nisu odmah otvoreno pokazali. Postoje i audio zapisi. Akteri koji su u zamjenu za glasove nudili nemoralne ponude morali bi znati da je u pitanju ozbiljno kazneno djelo.
Za pretpostaviti je da su sličnim metodama pridobili i članove nezavisne liste na lokalnim izborima za gradsko vijeće.
Za sada je sigurno da Rudi neće povući svoju kaznenu prijavu, ali je moguće da se uskoro pojavi još jedna.
www.index.hr/.../2327429.aspx
Banija,Mrtvaška,vojna vozila,Zagreb.. ..ovi su totalno nesposobni..
Jednom je sama rekla da su nekome maske pale. E pa sada su i njoj sve maske pale. Obična je prevarantica i lažljivica, fuj.
A možda i nije u pitanju paranoja, možda postoje i opravdani razlozi radi kojih mora gledati koji vjetar otkuda puše. Ali, istina je da je život onakav kakav si ga sam stvoriš, sve ostavlja trag, prije ili poslije sve dođe na naplatu, poslije mnogih stvari nema više kajanja.
hr.wikipedia.org/wiki/Paranoja
O čemu se radi? Nova komunikacijska strategija koja treba pokazati da iako je nema ona je prisutna!
# Osobna i posvojna zamjenica za 2. lice jednine (Ti, Tvoj, Tebi) i za 2. lice množine (Vi, Vaš, Vama) kad se u pisanome tekstu obraćamo pojedincu i želimo mu izraziti poštovanje. Na primjer "Ugodan vikend Vama i Vašima!"
# Malim se početnim slovom piše osobna i posvojna zamjenica za 2. lice množine kad se u pisanome tekstu obraćamo skupini osoba ili kad se ne obraćamo konkretnomu pojedincu: Dragi gosti, želimo vam ugodan boravak u našem hotelu!
A ova magistra ekonomije u obraćanju skupini osoba ("Drage Lošinjanke i Lošinjani") piše veliko početno slovo za posvojnu zamjenicu drugog lica množine "svima Vama"! Pravilno bi bilo "svima vama". No da joj je pravopis nepoznanica kao i poslovnik GV pokazuje time što za svaki slučaj miješa velika i mala slova pa piše "svima Vama i članovima vaših obitelj od srca želim ..."