O učincima ustrojavanja Jedinstvenog upravnog odjela Grada Malog Lošinja biti će još prilike raspravljati, ali već sada se može reći da je to neozbiljan, nepromišljen, nerazrađen, nepripremljen, nekvalitetan i promašen zahvat koji će unazaditi i do sada lošu kvalitetu rada gradske uprave. No za gradonačelnicu je sretna okolnost da joj to na prilično zakržljaloj i anemičnoj političkoj sceni našeg malog grada nema tko zamjeriti. A možda je s time i računala ...⮞
Prije mjesec i pol dana, Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja po hitnom postupku prihvatilo je Odluku o ustrojstvu i djelokrugu Jedinstvenog upravnog odjela. Prema statutu Grada Malog Lošinja ( čl. 39.) usklađenom sa zakonom donošenje akata u hitnom postupku moguće je samo ako to zahtijevaju osobito opravdani razlozi ili ako bi nedonošenjem takovog akta u određenom roku bila nanesena znatnija šteta za Grad. Prijedlog za odlučivanje u hitnom postupku predlagač mora posebno obrazložiti. No u materijalima koji su gradskim vijećnicima dostavljeni manje od 48 sati prije sjednice, a kojoj je na dnevnom redu bio prijedlog da se ovu odluku donese po hitnom postupku, nije bilo ni jedne riječi obrazloženja hitnosti koje zakoni i Statut Grada Malog Lošinja izričito predviđaju kao obavezno. U materijalima za 21. točku dnevnog nalaze se samo "Dopis Predsjednika Gradskog vijeća", "Dopis gradonačelnice" i "Prijedlog odluke", a da se radi o hitnom postupku vidi se jedino iz dopisa predsjednika Gradskog vijeća, gdje na kraju naziva predmeta dokumenta stoji zarez za kojim slijede tri podebljane riječi po hitnom postupku. Dopisom se predsjednik Gradskog vijeća poziva na čl. 39. Statuta, ali obrazlaženja hitnosti postupka propisanog tim člankom jednostavno nema. Dakako, ni u dopisu gradonačelnice nema ni riječi obrazloženja hitnosti postupka, no tome se ne treba čuditi s obzirom da ni njeni navodi o razlozima za preustroj gradske uprave ne obiluju smislenim obrazloženjima. Fraza da prijedlog preustroja da "polazi od potrebe za reorganizacijom sadašnjeg ustrojstva gradske uprave, a u cilju poboljšanja efikasnosti rada i veće učinkovitosti gradske uprave" može poslužiti kao izlika za rješavanje nekih internih nesuglasica, ali ne kao obrazloženje zahtjeva za hitnim postupkom. A da bi sve ovo u svojoj apsurdnosti bilo zanimljivije, dopis gradončelnice pod Kl.:021-0/18-01-01 izrađen je 20. ožujka 2018., dakle materijal je bio spreman deset dana prije sjednice Gradskog vijeća. Prijedlog Odluke o ustrojstvu i djelokrugu Jedinstvenog upravnog odjela Grada Malog Lošinja gradonačelnica je poslala predsjedniku Gradskog vijeća na vrijeme, no predsjednik ga ne stavlja na dnevni red u redovnom postupku s materijalima koji su vijećnicima poslani 23.03.2018. u zakonskom roku.
Predsjednik gradskog vijeća - "čovjek bez svojstava"
Zašto predsjednik Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja nije prijedlog Odluke o ustrojstvu i djelokrugu Jedinstvenog upravnog odjela Grada Malog Lošinja uputio u redovnu proceduru iako je materijale dobio na vrijeme i to 10 dana prije održavanja sjednice? Zašto nije obrazložio razloge što točka ide po hitnom, a ne redovnom postupku? Zašto niti jedan oporbeni vijećnik nije pročitao materijale, ako već vladajući ne moraju čitati materijale jer u njihove ime gradonačelnica razmišlja, i zašto nije postavio nikakvo pitanje o tome? Naravno, odluka da 21. točka koja je trebala odnosno morala ići u redovnom postupku, ide u hitni postupak iako formalno u nadležnosti predsjednika GV jest odluka gradončelnice. Takva odluka je zabrinjavajuća s više aspekata. Jedan jest pravni problem da gradska vlast otvoreno krši propise i da se ne obazire na njih, a drugi politički problem jest da gradončelnica donosi pogrešne odluke, a da u cijelom političkom spektru ne postoji osoba koja bi se tome usprotivila. Odluke gradonačelnice prolaze bez iakvog kritičkog propitivanja, a predsjednik gradskog vijeća ostavlja dojam čovjeka bez svojstava i bez vlastitog stava, osobe koja tek mehanički ispunjava hirove gradončelnice. Predsjedniku gradskog vijeća ne služi na čast ni to što točke po hitnom postupku dostavlja vijećnicima kao dopunu dnevnog reda, a koje numerira kao redovne točke.
Niti hitno niti javno
Odluka da se ide u hitni postupak umjesto u redovni nije jedino kršenju procedure kad je u pitanju odluka o preustroju. Redovnim posjetiteljima ove stranice već su svakako poznate zakonske odredbe o obvezi provođenja javnog savjetovanja u postupcima donošenja općih akta. Naravno da je u ovom slučaju, vjerojatno zbog potrebe za konspiracijom, obavezno javno savjetovanje i za ovu odluku – ležerno preskočeno. Zakonske odredbe o obaveznom javnom savjetovanju prekršene su po tko zna koji put u ovom mandatu. Odredbe Zakona o pravu na pristup inforamacijama odnose se kako na Vladu RH, tako na žalost gradonačelnice i na našu lokalnu samoupravu. Da je to poznato i našom maloj lokalnoj samoupravi za koju naša gradonačelnica tepa da je "Prva od 1000" pokazuje javno savjetovanje za odluku o izmjeni Statuta Grada Malog Lošinja kojom se usklađivao s usvojenim izmjenama Zakona o lokalnoj i regionalnoj (područnoj) samoupravi, izmjene poznatije pod kolokvijalnim nazivom Lex šerif. I ne samo to; i odluka o izmjenama Poslovnika Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja je istovremeno bila u javnoj raspravi. Dakle, radi tehničkog usklađivanja Statuta i Poslovnika o radu Gradskog vijeća sa zakonom, javna rasprava je provedena, ali za prijedlog odluke o novom ustroju gradske uprave javne rasprave nije bilo. Očito je da gradonačelnica za obvezu javnog savjetovanja zna, ali kad joj savjetovanje sa javnošću iz vlastitih taktičkih razloga ne odgovara, ona je ne ispunjava.
Pragma ili zakon
Zanimljivo je da se na prethodnoj, 7. sjednici Vijeća oporba protivila spomenutim izmjenama statuta, jer se njima gradonačelnici daju prevelike ovlasti. No ta ista ljuta oporba kojoj smetaju zakonom dane prevelike ovlasti gradonačelnici, velikodušno joj daju ovlast da krši zakon i u tome je aktivno podržavaju. Vijećnici su jednoglasno - dakle i oporbeni vijećnici - bez riječi protivljenja ili barem suzdržanosti prihvatili prijedlog o preustroju gradske uprave kršeći zakonske i statutarne odredbe i procedure.
Stručnim službama Grada morala bi biti poznata i sudska praksa te da su na Visokom upravnom sudu padale odluke i zbog samog skraćivanja vremena javne rasprave. Tako je u jednoj odluci, na primjer, Visoki upravni sud Republike Hrvatske ukinuo je opći akt jednog Grada s obrazloženjem
"... da uopće nisu obrazloženi razlozi zbog kojih je vrijeme savjetovanja skraćeno u odnosu na zakonom određeno pravilo (30 dana). Razlozi koje Gradonačelnik iznosi u očitovanju ovom sudu, argumentirani su okolnostma u redovitom obavljanju nadležnosti tijela lokalne samouprve što se međutim, ne može smatrati opravdanim razlogom za skraćivanje vremena trajanja savjetovanja."
Gradonačelnik toga grada imao je također ležeran stav u vezi s obvezom javnog savjetovanja kao i gradonačelnica Prvog među 1000, jer je skraćivanje javne rasprave s 30 na 6 dana obrazlagao time je sjednica gradskog vijeća već sazvana, pa jednostavno nije bilo vremena čekati 30 dana. Zaključio je da nije bilo potrebno 30 dana kad je dovoljno i 6 dana! Naša je gradonačelnica problem javne rasprave riješila još elegantnije; nije dala niti jedan dan za javnu raspravu. Vođena načelom političke pragma da u tišini i pod svaku cijenu reorganizira gradsku upravu prema svom hiru se iznad načela zakonitog postupanja. U tome su joj svesrdnu podršku dali gradski vijećnici.
Hoće li u slučaju da kroz nadzorne ili sudske postupke odluka o preustroju bude ukinuta Gradsko vijeće imati snage da zbog osjećaja političke odgovornosti donese odluku o samoraspuštanju? Sudeći prema tome da je gradskim vijećnicima naporno i čitati obimne materijale i pratiti zakone, a kamoli razmišljati ili kritički raspravljati, osim kad su privatno zainteresirani (javne površine, šankovi, koncesije ...) to im ne bi trebao biti problem. Bilo bi to rješenje od briga.
A što smo dobili preustrojem?
O učincima ustrojavanja Jedinstvenog upravnog odjela Grada Malog Lošinja će biti prilike raspravljati, ali već sada se može reći da je to neozbiljan, nepromišljen, nerazrađen, nepripremljen, nekvalitetan i promašen zahvat koji će unazaditi i do sada lošu kvalitetu rada gradske uprave. No za gradonačelnicu je sretna okolnost da joj to na prilično zakržljaloj i anemičnoj političkoj sceni našeg malog grada nema tko zamjeriti. A možda je s time i računala ...
Uzimajući u obzir da je od odluke o preustroju donesena po hitnom postupku prošlo već mjesec i pol dana, a da se tek pojavio prijedlog Pravilnika o unutarnjem redu Jedinstvenog upravnog odjela koji ima samo 24 članka na šest kartica teksta, te da je šupalj kao švicarski sir, nameće se pitanje što je gradonačelnica radila godinu dana i zašto hitni postupak. Godinu dana se u konspiraciji spremala odluka o preustroju bez ikakvog sadržaja (bez analize zatečenog stanja, detekcije i dijagnostike problema, bez modaliteta i načina rješavanja problema) koja se donosi u hitnom postupku kao da će grad kolabirati bez hitne odluke, da bi se tek nakon 45 dana pojavio manjkavi pravilnik bezodredbi o odlučivanju u prvom stupnju, o žalbama, premještaju, pravima i obvezama djelatnika gradske uprave, o napredovanju, ocjenjivanju, kažnjavanju, nagrađivanju itd. itd. Što se radilo godinu dana? Pravilnik je sklepan na brzinu tek nakon donošenja odluke, a bavio se samo pitanjem kako da zaposlene djelatnike gradske uprave mehanički ispremiješta u novi ogranizaciski kalup Jedinstvenog upravnog odjela s pet odsjeka i uredom gradonačelnika, a da pritom stvori nebitna radna mjesta za bivše pročelnice. To bi im valjda trebala biti nagrada za odgovoran rad prijašnjih godina, kako ih je nedavno javno pohvalila gradonačelnica. Iako se u preustroj gradske uprave išlo jer gradska uprava nije zadovoljavala, gradonačelnica je vlastitom, opet konspirativnom odlukom, svim korisnicima gradskog proračuna podigla plaće za 5% retroaktivno, od 1. siječnja 2018. godine. Dakle i za period za vrijeme kojeg nije bila zadovoljna radom gradske uprave.
O pitanju fiskalne odgovornosti gradonačelnice da troši sredstva koja nema osigurana u proračunu nema potrebe trošiti riječi jer će hipnotizirani gradski vijećnci, kad za to dođe vrijeme, poslušno i bez pitanja dignuti ručice.
Za izradu Pravilnika o radu JUO i za sistematizacijom radnih mjesta u istom odjelu gradonačelnica na žalost nije koristila stručnjake organizacije rada i javne uprave, a što bi bilo korisnije od traženja pomoći psihologa i psihijatara. Zato ćemo nakon preustroja imati posvađane i nadražene djelatnike uprave i nefunkcionalnu organizaciju. Sistematizacija radnih mjesta je postavljena kao sub specijalizirana, pa svaki djelatnik obavlja samo specijalizirani i individualizirani posao, na primjer obračun komunalnog doprinosa. Radi ga jedna osoba, pa kad ode na godišnji odmor ili bolovanje iz gradske uprave nećr moći izaći niti jedno rješenje o komunalnom doprinosu. Naravno da na takav način nema niti mogućnosti napredovanja niti degradiranja, a povezano s tim niti potrebne motivacije za dobro i učinkovito odrađivanje posla. Na kraju krajeva, objektivno sagledavajući izjave i postupanja može se zaključiti da cilj preustorja nije bio podizranje kavalitete rada i ukupne učinkovitosti gradske uprave već isključivo detronizacija dosadašnjih pročelnica. Zašto tektonske promjene kad je gradonačelnica cilj prestroja (razvlaštenje nepoćudnih pročelnica) a što je njeno legitimno pravo, mogla riješiti elegantno u okviru svojih zakonskih i statutarnih ovlasti. U čl.47. Statuta Grada Malog Lošinja stoji da gradonačelnik u obavljaju izvršne vlasti između ostalog i imenuje i razrješava pročelnike upravnih tijela. Umjesto toga imamo cirkus s nesagledivim poljedicama.
Nakon 45 dana od donošenja odluke imamo uspostavljen Jedinstveni upravni odjel, koji nema sadržaja, a nema ni pečata. Imamo četrdesetak zbunjenih djelatnika koji ne znaju što rade, kakav im je status. Imamo još i tri pročelnice koje nemaju svoje upravne odjele. Kao logičan nastavak nelogičnog postupanja, gradonačelnica je takvoj gradskoj upravi retroaktivno podigla plaće. Što nas još čeka? Možda imenovanje savjetnika gradonačelnice iz redova oporbe a ne vlastite stranke? Ili imenovanje za savjetnika i osoba koje to ne žele biti...? "Nakon sveg, sutra je novi dan".
Komentari:
A sve pohvale predsjedniku g.vjeća; dolazi na vrijeme na posao, dežurna na hodnicima i ljubazno pozdravlja svakoga tko na njega naleti.
I dok se mi koprcamo u problemima izazvanim njihovim nemarom oni uživaju u limunadicama i kavicama na vanjskim šankovima.
Kako može netko tko se u životu nije namučio oko ničega, nikad nije bio u neimaštini, trudio se iz petnih žila da ostvari ideju,cilj,netk o kome su roditelji svagdje vrata otvarali svojim utjecajem i kovertom razumjeti nas koji se mučimo i borimo za bolji, kvalitetniji i sretniji život??? Pošten život,čistog obraza i uzdignute glave.
Protekli vikend sudjelovala sam na svečanosti kojom je otvorena ovogodišnja Festa della Sensa, manifestacija kojom Venecija slavi svoj poseban odnos s morem što je bila izvrsna prilika za daljnji razvoj suradnje sa Venecijom i regijom Veneto koja i inače podržava naše projekte u kulturi poput Muzeja Apoksiomena. Kao gradovi koji smo oduvijek usmjereni jedni na druge, pozdravljam inicijativu gradonačelnika Venecije i Regije Veneto za ovim povezivanjem koje može biti dobra baza za unaprijeđenje i razvoj turizma, gospodarstva, kulture naših sredina. #anakucic #prviod1000
"Kao gradovi koji smo oduvijek usmjereni jedni na druge..." Na koji način su gradovi Cres i Mali Lošinj oduvijek usmjereni na Veneciju? Pokšavam dokučiti eto već gotovo dva sata i ne mogu.
Je li problem u meni?
volim-losinj.org/.../...
Eto komentar pišem na gondoli kojom svaki dan, kao i masa Lošinja, idem na posao i sa posla.
Danas svaka čast talijanima, ali neka ostanu s one strane Jadrana, a oni drugi neka ostanu istočno od Drine.
S druge strane, zar hrvati ne bi trebali biti sretni što su od stoljeća sedmog konačno dobili svoju državu?
www.sibenik.in/.../92109.html
"Više od tisuću godina živio je ovaj narod na ovom kamenju. I svaki kamen, daklem, sto put krvlju omastio, ali se s njega nije dao. I Saraceni, i Tatari, i Turci, i Mlečani, i Nijemci, i Mađari, i svaki đava' pakleni, a narod stoji, krv svoju prolijeva, al' se iz krvi ponovo rađa i korijenje, daklem, sve dublje u kamen pruža. A sada ga, daklem, svojevoljno iz kamena čupa, a kada, daklem, žile počupa i sam će umrijeti. Nedaj mu da umre! Nedaj da umre ovaj narod! Nedaj da žile čupa!"
Daj rješi se floskula i romantičarskih/ nostalgičarskih povijesnih reminiscencija. Grad Mali Lošinj nije oduvijek upućen na Veneciju. Nakad davno jest ali to su tempi passati. U jednom povjesnom vremenu ovi otoci su bili upućeni na Veneciju (Mletke), u drugim vremenima na Rim, Beč, Peštu i Beograd.
To što se nadamo i gostima iz Venecije nema veze za upućenosti na Veneciju.
A ako ti misliš da je svakom potrebno surfati po interentu da bi nešto znao o povjesti Venecije-Mletak a, sorry. Ima ljudi koji neko znanje nosi i usvojoj glavi.
Ali ajmo prihvatiti tvoju logiku. Dva sata sam surfao po internetu, istaživao povijest i naletim na povijest Mletaka. I opet ne mogu shvatiti kako smo mi oduvijek upućeni (GML i Venecija) jedni na druge. Mleci su vladali ovim otocima prije više od 200 godina. Danas fala Bogu Venecija ne vlada ovim prostroima.
Opet, koja je to slavna prošlost onoga koji je bio pod nečijom vlasti? Stvarno mi je teško shvatiti i priznajem da je problem u meni. U buduće neću razmišljati o čemu Ana lupeta da ne ispadnem budala, neznalica i čudak.
sh.wikipedia.org/wiki/Poeov_zakon
neki tuguju za Yugom, neki za nekim drugim vladarima.
Trenutno kao nemamo dovoljno problema sa svim susjednim državama, pa ne znam čemu služi ovo potpuno bespotrebno puhanje u jedra talijanske desnice?
Svo to pljuvanje po tuđiskoj vlasti od Venecije, Austrije, Italije i Juge pokazalo je da su najviše štete napravili upravo Hrvati koji su devastirali sve ono što se pod "tuđinskom vlasti" gradilo.
Ne znam na koji način gradski vijećnici dobivaju materijale, ali ovo su datumi kada su materijali objavljeni na gradskom webu.
datum i vrijeme su sa servera
kontrola: Adobe Reader, File, Properties, Description
pozdrav gradskom službeniku koji je dislajkao originalni komentar