Građani grada Malog Lošinja mogu biti mirni. Jučer je Gradsko vijeće Malog Lošinja usvojilo Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog otpada, Plan gospodarenja otpadom 2017.-2022. godine te Odluku o izmjenama i dopunama urbanističkog plana uređenja UPU-9 za Mali Lošinj. Prve dvije odluke su usvojene bez i jednog glasa protiv (4 suzdržana) a za izmjenu UPU Mali Lošinj ruke su digli svi i bez rasprave. Vijećničku idilu je pokvarila samo rasprava o nogometnom klubu. Da postoji ozbiljna i ljuta oporba u gradskom vijeću pokazala je tek žučna rasprava o ideološkim konceptima vođenja nogometnog kluba. ⮞
O bitnim odlukama o gospodarenju otpadom nije bilo suštinske rasprave. Dokumenti su usvojeni u zadnji tren i time je Grad Mali Lošinj ispunio obvezu usvajanja tih dokumenata - nezakonito. Odluka o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog otpada i biorazgradivog otpada došla je pred Gradsko vijeće po hitnom postupku dan prije same sjednice. U materijalima za točku po hitnom postupku nije se nalazio nužni uvjet za odluku - izvještaj s javnog savjetovanja. Javni uvid u nacrt Odluke je objavljen 3. siječnja s rokom za primjedbe do 5. veljače 2018 godine. No javno savjetovanje je 18. siječnja naprasno skraćeno s obrazloženjem da će zbog zakonske obveze usvajanja Odluke do 1.veljače savjetovanje trajati do 24. siječnja. Ne radi se o zakonskoj obvezi ili promjeni zakona već o obvezi po Uredbi o gospodarenju komunalnim otpadom koju je donijela Vlada RH 25. svibnja 2017, dakle prije punih osam mjeseci. Iako se već osam mjeseci zna do kojeg roka treba usvojiti odluku, Grad Mali Lošinj objavljuje javni uvid tek 3. siječnja 2018. Nakon toga se netko sjetio da će zbog toga propustiti po Uredbi (ne zakonu) propisani rok. Pa da ne bi kršili uredbu eksperti u gradskim službama odlučili su kršiti zakon. Zakon o pravu na pristup informacijma utvrđuje rok od 30 dana za javno savjetovanje. U članku 11. Zakona o pravu na pristup informacijama utvrđuje se da izvještaj s javnog savjetovanja (primjedbe i odluke o primjedbama s obrazloženjima) obavezno mora imati i predstavničko tijelo koje donosi odluku, odnosno akt koji je bio u javnom savjetovanju. U stavku 1. Zakona o pravu na pristup inforamcijama se utvrđuje obveza i Gradu Malom Lošinju:
"Tijela državne uprave, druga državna tijela, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravne osobe s javnim ovlastima dužne su provoditi savjetovanje s javnošću pri donošenju zakona i podzakonskih propisa, a pri donošenju općih akata odnosno drugih strateških ili planskih dokumenta kad se njima utječe na interese građana i pravnih osoba."
U stavku 4. se utvrđuje, a to vrijedi i za Grad Mali Lošinj:
"Po isteku roka za dostavu mišljenja i prijedloga tijelo javne vlasti dužno je izraditi i objaviti na središnjem državnom internetskom portalu za savjetovanje s javnošću odnosno internetskoj stranici izvješće o savjetovanju s javnošću, koje sadrži zaprimljene prijedloge i primjedbe te očitovanja s razlozima za neprihvaćanje pojedinih prijedloga i primjedbi. Izvješće o savjetovanju s javnošću nositelj izrade nacrta obvezno dostavlja tijelu koje usvaja ili donosi propis, opći akt ili dokument."
Slijedom tih odredbi Zakona o pravu na pristup informacija gradski vijećnici su u materijalima morali dobiti i izvještaj o javnoj raspravi. Logika zakona je vrlo jednostavna. U javnoj raspravi se vide stavovi javnosti, odnosno građana u čije ime odlučuju gradski vijećnici. Kakvi su interesi građana vijećnici mogu vidjeti upravo u javnoj raspravi. No našim vijećnicima to ne treba. Njih ne zanima javna rasprava i stavovi građana već ih zanima formalno usvajanje odluka u roku kako bi spasili čast gradskim službama.
Naplata neorganiziranosti komunalnog poduzeća
Zanimljivo je i istovremeno ponašanje Grada Rijeke u istoj situaciji. Grad Rijeka je započeo javno savjetovanje za istu odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog otpada i biorazgradivog otpada još kasnije, 17.01.2018. a koje će trajati do 18.2.2018. godine. Javnu raspravu neće naprasno prekidati, skraćivati niti će usvojiti važnu odluku na prečac s obrazloženjem da je odluka prevažna da bi se donosila na brzinu i po kakvom izvanrednom postupku. Ali šta je Rijeka prema Lošinju! Što je neka riječka pročelnica prema malološinjskoj odgovornoj pročelnici!
Imamo Odluku usvojenu po hitnom postupku u zadnjim satima roka poznatog već otprije osam mjeseci. Uzbudljivo i napeto kao u kakvom akcijskom filmu. Kakvu odluku su gradski vijećnici usvojili? Zasigurno oni to ni ne znaju. Tekst odluke koju su usvojili dobili su dan prije. Obiman i složen materijal kojeg većina vijećnika nije stigla ni pročitati, a da bi shvatili sadržaj Odluke i njene posljedice potrebno je nešto više od pukog čitanja.
O tome kakvu su odluku vijećnici usvojili građani će vidjeti u roku od 30 dana kad Komunalne usluge Cres Lošinj objave cjenik usluge koji će potvrditi gradonačelnica bez ikakvih kriterija za procjenu opravdanosti tražene cijene. A Odlukom je prihvaćeno, na primjer, da će Komunalne usluge Cres Lošinj naplaćivati usluge odvoza otpada prema količinama spremnika, a ne stvarno predanog otpada, po cijeni koju će sami odrediti (a gradonačelnica formalno potvrditi), a koja cijena se temelji na njihovim vlastitim podacima odnosno vlastitim procjenama o količinama zbrinutog otpada. Vijećnici su usvojili Odluku kojom se ne stimulira odvajanje otpada, odnosno smanjenje proizvodnje otpada. Usvojili su odluku po kojom će građani plaćati neorganiziranost Komunalnih usluga Cres Lošinj i njihovo ili susjedovo nemarno ponašanje kroz kaznu temeljenu na kolektivnoj odgovornosti, itd ...
Valjda u dahu, a svakako po identičnom konceptu (formalno ispunjavanje obveza) Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja donijelo je i Plan gospodarenja otpadom od 2017.- 2022. godine. Iako je obveza bila imati Plan za šest godina od 2017.-2022. usvojen je 2018! Imamo, dakle, šestogodišnji plan koji treba realizirati u pet godina. Plan gospodarenja otpadom trebao je biti usvojen u redovnoj proceduri 7. 9. 2017. no naprasno je skinut s dnevnog reda jer nije bila provedena javna rasprava. Skinuti plan s dnevnog reda je mijenjan na javnom savjetovanju od početka prosinca 2017. Pred Gradsko vijeće došao je plan koji je drugačiji od onoga koji je bio na javnoj raspravi, a koji je opet drugačiji od Plana koji je trebao biti usvojen 7.9.2017. godine. Kako se ozbiljno pristupa izradi strateškog plana govore i razlike između sve tri verzije Plana, one verzije koja je bila na usvajanju, verzije koja je bila na javnom savjetovanju i Plana koji je usvojen. Samo ukratko, par primjera (a ima ih mnogo) o zbunjujućim razlikama u planovima. U Planu iz javne rasprave se utvrđuje da:
„Na području Grada trenutno ne postoje lokacije onečišćene nepropisno odbačenim otpadom. Povremeno se na pojedinim lokacijama odbacuje otpad i nastaju manja divlja odlagališta, međutim odmah se pristupa saniranju i uklanjanju tako odbačenog otpada."
A u Planu koji je usvojen stoji bitno drukčija odredba:
"Na području Grada trenutno postoje lokacije onečišćene nepropisno odbačenim otpadom (tablica 26.). Procijenjeno je da se na lokacijama trenutno nalazi nepropisno odloženo oko 23.000 m3 građevinskog otpada."
U glavi 5.3. Plana koji je bio 7.9.2017. na dnevnom redu 2. sjednice GV, a koji govori o postojećem sustavu gospodarenja otpadom se utvrđuje da je postojeći sustav baziran na litri prednog otpada i da se svakoj osobi dodjeljuje 60 litara i da je cijena po litri 0,02 kn te da prema tome s 12 odvoza mjesečno jedan građanih plaća 14,4 kune mjesčno usluga skupljanja miješanog komunalnog otpada. Podaci su naravno netočni jer je cijena usluge po litri gotovo 12 puta veća nago se barata u Planu. Prema cjeniku Kumunalnih uluga litra odvoza košta 0,23 kune i ne odvaža se 12 puta mjesečno već 4 puta mjesečno. U Planu koji je usvojen nema više tih izračuna u glavi postojećeg stanja.
U Planu koji je usvojen su neusklađeni i podaci u tekstu i tablicama npr. ulaganja u odlagalište. Planom se predviđa ulaganje u 6. fazu kompostanu 9.812.234 kuna, a u tablici 35. Troškovi izgradnje sustava komunalnog gospodarenja otpadom za izgradnju kompostane se predviđa 3.000.000 kuna od toga da će 2.400.000 osigurati Fond, a 600.000 Grad.
Bez rasprave je također usvojena i Odluka o izmjenama i dopunama urbanističkog plana uređenja UPU Mali Lošinj (UPU-9), koja je temeljena na Zakonu o prostornom uređenju i gradnji koji nije na snazi od 31.12.2013. godine. A odluka je da će se ciljano preispitati tri točke u planu!
Rezimirati zadnje vijeće možemo kao uhodano, rutinsko događanje. Vlast radi šta zaželi u voluntarističkim postupcima s kreativnim taumačenjima zakona i propisa, uz opoziciju koja se suzdržava i od svoje opozicijske uloge. Idilu mogu pokvariti jedino prevažne teme poput nogometnog kluba. A zbrinjavanje otpada je ipak samo priča o smeću.
Komentari:
Neki su najavili da su podnijeli prijave pa ćemo vidjeti imamo li i kazne. Ali nadasve je prevažno da imamo gradsko vijeće koje tako skladno i u sinergiji usvaja streteške dokuemnte grada bez suvišnih zašto.
Sa velikim nestrpljnjem sam očekivao Purićev izvještaj sa sjednice gradskog vijeća. Obzirom da je prva nekompletna verzija po mojim saznanjima objavljena tek negdje oko 21,30 sati, očekivao sam izvještaj u stilu obračuna kod OK korala, naravno ne doslovno, nego uz dostojanstveno poštivanje demokratske procedure. Očekivao sam malo veći otpor i pripremljeniju oporbu. Recite mi, na što sve ovo liči? Totalno razočaranje, nogometnim rječnikom ništa - ništa bez produžetaka i penala, obična limunadica kakvu poslužuju u lošinjskim slastičarnama.
Uživajte u toj limunadi i jedni i drugi.
Vidjet ćemo kako će nadležno ministarstvo gledati na članak 88. Odluke, budući da je primilo zahtjev za upravni nadzor nad tim dokumentom zbog nesukladnosti sa Zakonom.
Oni koji priželjkuju dobre vijesti na ovim stranicama neka neku i proizvedu. Neka jednom naprave nešto u roku i na proceduralno ispravan način.
..Arsene kad odeš u mirovinu(izgled a da sad nemaš vremena) mogao bi pisati o svome gradu i gradskoj vlasti, bilo bi to zanimljivo za čitati, a i dobro pišeš
- Puriću mogao bi nešto naučiti od ovog čovjeka, Ti razmisli šta
i.imgur.com/1DTNlvE.jpg
Nemate pedigre Lošinjana,iako volite i poštujete ovaj otok više od većine..
A nemate ni ruski sumljivi kapital..
Mozda kad bi sjedili u prvim redovima na misi i lizali oltar,čmarili se Izabranima - prije bi uspjeli istjerati pravdu i smjenu vlasti, očistiti ovaj smrad iz gradske utrobe dok se nismo pogušili,potrov ali ili nekontrolirano nadozidali apartmane, proširili gradske terase i betonizirali obalu..
Učinite to za nas manje hrabre,frigidne ,malih mlohavih ćuna,izgubljeni h identiteta, za nas koji gledamo ovo loše izrkavanje Velike Vlasti i Male i tihe oporbe,a nemoćni (nesposobni)smo udružiti se za bolje..
Zivio HDZ
AKBOD ide like.
zbiva s tobom? Demokrata, procedura, majka demokracije, golia istina i onda niti pisnu niti zubi škrinu. Papala maca jezik....
Više nemaš što izgubiti, sada će te početi derati i oni kojima si uzimao keš za stanove,oni kojima si ugrađivao laminat umjesto parketa(kako piše u ugovoru),oni koji i danas nakon tri godine plaćaju stanove u najmu jer si kasnio tri godine sa rukavićem( kako stoji u ugovoru) i svi kojima si naplaćivao okoliš,kojima prokišnjavaju stanovi,oni kojima si dimnjake napravio u kupaonici. Kreni prvi!
Da navedene tvrdnje o voluntaristički m tvrdnjama stoje, mali je milijun primjera. Zadnji je Odluka o javnoj uslugu prikupljanja MKO. Pogledajte Odluku iz javne rasprave i usvojenu odluku po hitnom postupku. Usvojena odluka ima gotovo 100 članaka manje nego Odluka koja je bila u javnoj raspravi. Čemu javna rasprava i primjedbe u javnoj raspravi? Prave od građana budale a od procedura sprdnju a zakonima se rugaju.
Onoga koji to javno kaže s pjenom na ustima će popljuvati.
Prava mudra, demokratska vlast.
Jel’znaš što si rekao?
Ali nema kontra argumenata nego po njemu. Zašto se nisi očitovao na tvrdnju o usvojenoj Odluci o otpadu koja ima 100 članaka manje nego ona odluka koja je bila u javnoj raspravi? Nećeš nego lupaj po Arsenu. Stvarno si tukac...
a ja mislio da su to pare poreznih obveznika.
zar GML parama plaća ljude da bi održao vlast i prikazao lažnu demokraciju?
wow, sve ljepše od ljepšega.
Bože, koga mi plaćamo svojim teško stečenim novcem da bi nas pravio budalama!
- Gost -posjetioc, uzvanik, turist.. ima više značenja.. smatram da se tako može potpisati tko kod rijetko dođe ili zaluta (namjerno ili slučajno) na ovaj portal. Ili možda postoje pravila koja nisam pročitao pa griješim?
Iz ovakovog ponašanja se da zaključiti da je javna osoba-lokalni političar na vlast, političar samo dok uzima nezarađenu plaću u GML. U svim ostalim situacijama jest obični građanin koji na stranici anonimno pljuje po osobama koje potpisuju svoje članke. To nije sramota toga lokalnog političara to je sramota za građane ovoga grada.
Arsen? Možda netko od političara iz gradske uprave, ne moraju nužno biti u HDZ-u, može i netko iz HNS-a ili IDS-a. Ili netko od pročelnika?
Ajmo...
-"Arsene samo deri,tooooooo, pokaži svima da si najpametniji!!! !!...nemaš što izgubiti, sada će te početi derati..." i oni kojima si uzimao keš za stanove,oni kojima si ugrađivao laminat umjesto parketa(kako piše u ugovoru),oni koji i danas nakon tri godine plaćaju stanove u najmu jer si kasnio tri godine sa rukavićem( kako stoji u ugovoru) i svi kojima si naplaćivao okoliš,kojima prokišnjavaju stanovi,oni kojima si dimnjake napravio u kupaonici. Kreni prvi!";
-"Ima Arsen vremena ali ne za prave stvari. Stanari na Rukaviću se bune za fušeraj u izgradnji. Kod Arsena ništa novo. Kao investitor dužan je sve nedostatke ukloniti jer su objekti u jamstvenom roku. Očito je i za sve propuste u izgradnji kriv grad i gradonačelnica".
Iznerviran(i) lošim prijemom svojih komentara, bijesom i željom da se skrene pažnja s teme o kojoj sam pisao, počela se tražiti javna objava rješenje VUS-a. Kad sam udovoljio velikoj želji, uz objavu i puno više nego je to od mene traženo, na istu temu nema komentara osoba koji su tako žudljivo zazivali objavu. Ali je nakon toga opet krenula paljba po meni i mojim “poslovinim poduhvatima” a ne o činjenicama o kojima sam pisao nego o “ Arsenu i Rukaviću, Arsenu i Nautici, Arsenu i bilo kojem njegovom poslovnom pothvatu”.
Ja se nisam skrivao kao Đuro ili Malex, i mislim da kao građanin imam pravo raspravljati i propitkivati a možda i kritizirati vlast. Nisam pljuvao, izmišljao ni manipulirao. Argumentirano sam iznosio stavove koji se očito shvaćaju kao neprihvaljiva, drska ili zabranjena radnja. Tako to shvaća naša lokalna demokratski izabrana vlast ili barem jedan njen istaknuti čelnik. Propitkivati se nije smijelo u prošlom nedemokratskom sustavu, a očito nije preporučljivo ni danas, barem ne u Malom Lošinju.
Zašto takva osjetljivost i gnjev na normalno i poželjno (u demokratskom društvu) javno proptikivanje vlasti. Srećom, mračni srednji vijek je daleko iza nas pa će na lomači izgorjeti samo Pust. Ja ću pisati i dalje. Pa i o "lakim metama".
Ja, hranitelj tuljana, obećajem da na ovom portalu više nikad neću napisati ni slova AKO ti ili bilo tko drugi stavi link na nedvosmisleni CITAT kojim "Markičkin bojovnik" IZJAVLJUJE "da je zaštita žena od nasilja u suprotnosti s kršćanskom etikom".
Eto.
Daj pojasni nama koji nismo vrhunski retoričari kao ti... Ne možeš dokazati svoju lažnu tvrdnju?
Kakva je to "vaša stvar" da je morate braniti lažima?!
(primjećujem i dobar pokušaj plasiranja zamjene teze da bih ja morao dokazivati da netko nešto nije rekao, ne ne bih jer nisam ja izašao sa lažnom tvrdnjom).
PS
Kao što rekoh, "Odgovoriti trolu znači nahraniti ga ...". Eto ...
narod.hr/.../...
Našao sam ovo:
"Neupućenima je IK lijepo sročena priča s još plemenitijom svrhom: spriječiti nasilje nad ženama i nasilje u obitelji i boriti se protiv toga, ali i osigurati pravne i institucionalne uvjete u tu svrhu. Međutim, pravo govoreći za takvu svrhu ne treba neka konvencija, uključujući i IK, jer svaka zdrava humana etika, u smislu načela id quod est secundum rectam rationem (sv. Toma Akvinski), a iznad svega kršćanska etika podrazumijeva i zahtijeva ostvarivanje takve svrhe. Drugim riječima, svaki oblik nasilja je moralno neprihvatljiv i zaslužuje jednoznačnu osudu, a višestruko je neprihvatljivo nasilje nad slabima i nezaštićenima."
i ovo:
"Zabrana i osuda nasilja upisane su u samu bît kršćanske etike i svake zdrave humane etike."
Tvrdnju na kojoj inzistiraš nisam našao.
Tako da... ako je netko ovdje trol - to nisam ja.
Ponovit ću, jer se ne služim lažima ni vrijeđanjem, nego provjerljivim činjenicama:
Dr. sc. Tonči Matulić:
"Zabrana i osuda nasilja upisane su u samu bît kršćanske etike i svake zdrave humane etike."
Drugo pitanje je zašto je još davno ta bivša uprava Jadranke, Vilu Karolinu koristila kao smještajni objekt za sezonce, i zašto je ta vila bila prva prodana. U stvari, čini mi se da su prvo prodali Nautiku, a tek onda Karolinu.
Samo nam nemoj reći da su još tada svi čekali Mihu i Arsena.
Nikoga više nije briga za to, ni Grad ni gradske vijećnike, a ni građane? Ne smije se ni pitati što je s tim prostorom? Di je vijećnica, a di su pare?
Možeš pitati u Gradu, ali tamo nećeš dobiti nikakav odgovor, samo neko mudrovanje.
Građani su već oguglali od odluka ove vlasti, u GML nikoga ništa nije briga, samo kako će sebi napraviti bolje. Neki gradski vijećnici su kupljeni, a ovi drugi niti ne znaju postaviti pitanje, pa o čemu bi, pričaju o nogometnom klubu koji je u nekoj zadnjoj ligi, a troši para ko blata trenutno na pomorskom dobru na Čikatu. Idila, kao što kaže sam naslov članka.
GML niti jedan projekt nije završio kako treba. Svugdje samo nerješivi problemi. Bivši gradonačelnik ZNA kako kupiti glasove birača, vidi se to na rivi Priko, uz podršku i blagoslov pročelnice za krivine i komunalni sustav koji ne funkcionira. Nije tema članka, ali primjera ima koliko hoćeš.
Evo što o temi gradske vijećnice kažu meni dostupni servisi.
ODLUKA O STJECANJU NEKRETNINE
1. Grad Mali Lošinj poduzet će sve potrebne radnje za stjecanje prava vlasništva na kč.br. 1701, zk.ul. 2048, k.o. Mali Lošinj-grad, koja u naravi predstavlja prostor na I. katu zgrade, neto korisne površine 279,76 m2, koja prema važećoj prostorno planskoj dokumentaciji ima utvrđenu namjenu za društvene svrhe, a nalazi se u vlasništvu tvrtke Turizam, sport i nautika d.o.o. Split.
2. Kupoprodajna cijena za nekretninu iz prethodnog stavka utvrđuje se u iznosu od 17.201,08 kn/m2, ukupno 4.812.175,00 kn, a temeljem procjene ovlaštenog sudskog vještaka građevinske struke.
... itd, u potpisu bivši predsjednik GV.
Cijeli tekst...
www.sn.pgz.hr/.../
A ovo su podaci iz zemljišne knjige na današnji dan, pa ako netko nešto razumije, neka objasni drugima.
I eto na kraju da razbijemo idilu u GV, mogao bi netko od gradskih vijećnika postaviti pitanje na ovu temu. Nadamo se i smislenom odgovoru.
Jednom rjeci zmučkata na jajcata
www.portalnovosti.com/.../
A tko uz HDZ još i SDP donira, dominira.
HDZ-ova bau-štela
Ipak, najzanimljiviji poslovi za Radnik su se odvijali u Primorsko-goran skoj županiji s naglaskom na Mali Lošinj i komunalne tvrtke ove lokalne samouprave. Radnik je od 2011. godine tamo dobio desetak ugovora u vrijednosti od 30-ak milijuna kuna, čime su i najveći pojedinačni dobitnici na javnom natječaju u ovoj lokalnoj samoupravi, od javno-privatnog partnerstva u izgradnji POS-ovih stanova, pa do radova na saniranju otpada.
Svi poslovi su dobiveni za vrijeme gradonačelnika Garija Cappellija, današnjeg ministra turizma i čovjeka koji je gotovo ekstatični odnos prema krupnom kapitalu u lošinjskim mandatima nastavio promovirati po dolasku na čelno mjesto resornog ministarstva. A njegove ambicije i planove – izrečene prije šest-sedam godina, prema kojima će promijeniti naličje turizma Malog Lošinja – nekako u stopu prate malološinjski poslovi kompanije Radnik iz Križevaca i njegovog isturenog predstavnika Habijanca. Još tamo 2010. godine Cappelli je svoju viziju luxury turizma vezivao uz obnovu lokalnog aerodroma uz državnu intervenciju kao preduvjet ostvarenja takvih planova. Danas dionice toga aerodroma, inače na listi strateških projekata ove zemlje, između ostalih posjeduju Republika Hrvatska, Mali Lošinj, Jadranka hoteli i Radnik, u iznosu od devet posto.
Dioničar Jadranke, inače najvećeg poslodavca u tom kraju, bio je i Radnik, koji je uz još nekoliko tvrtki i lokalnu samoupravu prodao dionice ovog hotelijerskog poduzeća ruskim investitorima, energetskim konglomeratima što ih se povezivalo s Kremljem, koji su posljednjih nekoliko godina tamo navodno uložili desetke milijuna eura. Radnik, koji je prošle godine na natječaju dobio koncesije na dvije lučice, osvanuo je i u nedavnom urbanističkom planu uređenja dijela Malog Lošinja. Tamošnje rukovodstvo upisalo je, naime, prijedlog da se izgrade javne sanitarije u objektu koji je, kaže nam lokalna aktivistica Bojana Genov, također u vlasništvu tvrtke Radnik, što je samim automatizmom značilo da će grad o trošku građana koji pune proračun obnoviti inače ruiniranu nekretninu. Iako je prigovor na ovaj prijedlog uključivao i pitanje zašto se javni WC gradi baš u ovom objektu i na području koje dotad nije bilo urbanizirano, odgovor gradske uprave je izostao.
www.portalnovosti.com/.../
O glavnoj temi članka ćemo opet pričati kad nam Komunalne usluge uzmu mjeru kroz cjenik kojeg moraju donijeti u roku od 30 dana od usvajanja famozne Odluke o pružanju javne usluge o prikupljanju otpada a koju će supotpisati, odnosno odobriti u naše ime, gradonačelnica. Možda ćemo tada moći raspravljati o činjenici da je u javnoj raspravi bila Odluka koja je imala 140 članaka a da je odluka koja je usvojena po hitnom postupku, bez čitanja materijala, dakle na lijepe oči gradonačelnice, ima 100 članaka manje. Zašto je cijela procedura protuzakonita, što se s otpadom ne gospodari, što ćemo skupo platiti lošu uslugu sve je to nebitno. Bitno se baviti autorom članka. Zašto? Jer nam kvari zamišljenju a tako lijepu sliku koju imamo o sebi. Da smo prvi od tisuću otoka. Naravno da je ta tvrdnja i u suštini netočna. I da jesmo prvi a na žalost nismo, bili bi prvi od 60-tak koliko je naseljenih otoka. Sve ostalo do tisuću su otočići i hridi. Koliko je neistinita tvrdnja “Prvi od 1.000” toliko su istinite, na žalost tvrdnje iz članka o nespsoobnoj vlasti i jalovoj opiziciji koji u GV žive u miroljubivoj aktivnoj koegzistencji koju potpomaže politički razumno gospodarenje javnim površinama i prihvaćanje jednog opozicijskog amandmana.
Druga pozitivna osoba po moralnim kvalitetima je Marin Strmota, bivši Državni tajnik za demografiju, koji je nedavno pred kamerama podnio ostavku jer mu se zgadila HDZ-ova politika.
www.monitor.hr/.../401041
www.facebook.com/.../
Dragi građani, glasajte i dalje za HDZ koji ZNA.
vecernji.hr/.../...
Pročitajte više na: vecernji.hr/.../... - www.vecernji.hr
Više:
slobodnadalmacija.hr/.../...
"Prvog od tisuću" nema ni na spisku gradova kojima je ostao višak novca u blagajni, ali budući da je tamo Krk, ni po tome nije mogao biti prvi od tisuću.
Analizu je obavio Institut za javne financije gradonacelnik.hr/.../...
Poveznica na uvecanu sliku lažne reklame
i.imgur.com/U9xl77j.jpg
..jučer 11.04.2018. u prostorima gradske knjižnice je održan informativni sastanak o razvrstavanju otpada. O tome je znalo jako malo građana. Do mene su danas došla sljedeća saznanja:
- otpad se mora razvrstavat
- bio otpad; kantu kupujemo od onoga s kim sklopimo ugovor i taj odvozi po pozivu,naglašen o je kako je Metis najpovoljniji, 1kn po litri bez obzira jesmo li napunili cjelu kantu ili pola,po odvozu nam se zaračunava 60kn ili 120kn ovisno o kanti jer su dvije vrste kanti 60l i 120l.
Stimulacije nema, naglašene su kazne..
Pa tko je tu lud a tko normalan? Danas odvoz smeća plaćamo 4puta više nego što bi trebala biti stvarna cijena,a sad ćemo i bio otpad plaćati 4puta više.
pa kad ljeti udari sunce i sve to unutra prokuha i eksplodira?
zato bio otpad treba ponuditi psima, mačkama, galebovima, ribama, divljim svinjama i drugim beštijama
Moj prijedlog je da se to vrši na privatnim posjedima odgovornih.lp