Edukativna kampanja za vrednovanje i zaštitu suhozida koju je prošle godine započeo Centar za zdravo odrastanje nastavljena je postavljanjem velike promotivne poruke u centru grada.
Na istočni zid zgrade Riva lošinjskih kapetana 31 postavljen je jumbo plakat sa porukom Suhozidi su vrijedna baština, a ne građevinski materijal. Plakat je grafički oblikovala slikarica Dunja Janković, koja zajedno sa timom Centra za zdravo odrastanje najavljuje liniju upotrebnih predmeta sa temom suhozida.
Plakat je postavljen u suradnji s Gradom Malim Lošinjem. Edukativnu kampanju o suhozidima podržavaju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa te Uprava za otoke Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
Komentari:
Tko je nadležan????? radi li svoj posao ili prima li tko plavu koverticu.
Gdje je sad komunalni redar?
Gdje je sad eko udruga?
Na tribini o suhozidima, koju je organizirao Centar za zdravo odrastanje, prof Faber, meðunarodna stručnjakinja za suhozidne gradnje i voditeljica projekta HAZU, rekla je da je osnovna odlika suhozida da su to montažne gradnje, to znači da ih se može presložiti s mjesta na drugo. Jasno je da se to neće raditi sa nekim tisućama godina starim zidinama (mada su i Abu Simbel u Egiptu premjestili, a nije montažnog karaktera ), ali preslože li se zidovi uz cestu ili neke druge gradnje nije ništa loše.
Bitno je da se suhozidi ne ruše sustavno kako bi se dobio graðevinski materijal. Svi oni koji znaju da se to dešava trebali bi potaknuti Grad da ojača i aktualizira staru odluku kojom je to zabranjeno. Lošinj i Cres ušli su u anale zbog donošenja te odluke i dalekovidnosti i osjetljivosti za zaštitu jadranskog pejzaža, pa bi bilo glupo da naši gradovi idu natrag dok ostali idu naprijed u zaštiti kulturnih i krajobraznih vrijednosti.
Sada nam propovjedaju o gromačama, a pred koji mjesec dana kada se je povela rasprava o "Kamenolomu brdo Kušć" gospoðica Andrea Gregorina, tvrdila je kako ona nije uzimala pjesak od Dada jer da tada nije niti postojao kamenolom.
Na to sam je primjetio da su njeni izgradila kuću od gromača i to tuðih. Na ovo nije imala kometar.
Tada je naime bila hajka na Dada i na njegovo, ja bih se usudio reći apsolutno efikasno, postrojenje za iskorištavanje i preradu kamena. I tada umjesto da smo ga prisilili da napravi asfaltnu bazu mi smo mu zatvorili kamenolom i prelazimo na kokošarenje kao naši noni, svatko u svojoj ograici melje kamici na naftu. Napredak za poludjeti, vračamo se tri generacije unatrag.
EKOLOGIJA my ass
Mislim da "Ekolozi" misle da je svaka pametna koja dolazi od njih pa makar mjenjali smjer za 180 stupnjeva u manje od godinu dana.
Ponasate se kao Faraoni iz Egipta koje vidim gospoða Genov jako dobro poznaje.
Pozdrav Veljko
Kamenolom ne moze zatvoriti i zabraniti mu rad netko zato jer je budala, zlonamjeran ili ekološki zaslijepljen. Može to samo ako postoje zakonske pretpostavke za zatvaranje, a kamenolom Brdo Kušć je te zakonske pretpostavke vjerojatno ispunio.
Pored toga mislim da nije točno da kamenolom ne radi, mada ilegalan on posluje i dalje.
Logička je pogreška dovoðenje u uzročno - posljedičnu vezu kamenoloma i uništavanja suhozida. Kamenolom na Lošinju nije predviðen nijednim prostornim planom niti državnom strategijom, postoji kamenolom na Cresu i on treba biti izvor graðevinskog materijala za nas. Suhozidi ne smiju biti korišteni za graðevinski materijal čak niti da nema kamenoloma ni na Cresu, zato jer su kulturno dobro i zato jer ne trebamo biti divljaci. U tržišno orijentiranoj privredi, za koju su se graðani RH opredijelili, uobičajeno je da se graðevinski materijal kupuje.
Što se tiče "argumenata" protiv djelovanja i tvrdnji Andreje Gregorine koji se odnose na njenu obitelj i graðevinski materijal kojim su napravili kuću, oni su takoðer logički pogrešni. kako god da su gradili kuću, o čemu nemam nikakvih spoznaja, u tome nije sudjelovala Andreja. Kuća je starija od nje. Svi mi imamo pravo odgovarati samo za svoje čine, a ne čine naših roditelja. Ideologija tla i krvi malo vam je previše zamutila razmišljanje.