Nesposobnost odgovornih u gradskoj upravi da na vrijeme ispune zakonske obveze ne može biti opravdani razlog za hitni postupak. To može biti razlog za traženje odgovornosti nadležnih od gradonačelnice do pročelnica, a ne razlog za hitni postupak u donošenju odluka. No umjesto da odgovorne pozovu na odovornost vijećnici usvajaju Odluku koja nije bila u javnoj raspravi ⮞
Javno savjetovanje - smetnja efikasnosti
Odluka o ustrojstvu Jedinstvenog gradskog odjela "polazi od potrebe za reorganizacijom sadašnjeg ustrojstva gradske uprave, a u cilju poboljšanja efikasnosti rada i veće učinkovitosti gradske uprave" izjava je kojom je gradonačelnica obrazložila svoj naum da reorganizacijom poveća efikasnost i poboljša kvalitet rada gradske uprave. I takvo isprazno obrazloženje bez stvarnog sadržaja bilo je dovoljno da dvadesetak ljudi u Gradskom odboru HDZ-a i 14 gradskih vijećnika prihvate prijedlog za preustrojem kojim će povećati efikasnost i poboljšati kvalitet rada gradske uprave. No sudeći prema materijalima za 8. sjednicu Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja nikakve pomake na bolje ne treba očekivati. Tako se u materijalima koje je prodložila gradonačelnica za 8. sjednicu GV nalaze i prijedlozi odluka koje ne bi trebali biti pred vijećem kao i prijedlozi odluka koje nisu kvalitetno pripremljene, a k tome nisu prošle proceduru koju su morale proći. Naravno, ovaj saziv vijeća u tome ne vidi nikakav problem.
Čini se da je stav gradonačelnice i gradskih vijećnika prema zakonitim procedurama prema kojima se trebaju usvajati odluke vrlo sličan. Za njih su propisane procedure gnjavaža koju treba izbjeći kad god je to moguće. Česta je, na primjer, praksa da se odluke i opći akti usvajaju po hitnom postupku bez ikakvog obrazloženja potrebe za hitnosti postupka. Tako se po hitnom postupku odluke usvajaju zadnjeg dana zakonskog roka iako su ti rokovi poznati mjesecima ranije. Po hitnom postupku donose se i odluke koje su u javnoj raspravi, a za koje se zna kada je zadnji rok za usvajanje.
Na primjer, Odluka o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada na pdoručju Grada Malog Lošinja usvojena je po hitnom postupku 31.siječnja 2018. na 6. sjednici Gradskog vijeća - zadnjeg dana za usvajanje, iako je krajni rok za uvajanje odluke poznat još od od mjeseca svibnja 2017. godine. A da bi odluka bila usvojena "na vrijeme" čak je skraćeno vrijeme javne rasprave. Iako je izvještaj s javne rasprave objavljen 24. siječnja 2018. materijali za sjednicu Gradskog vijeća razaslani vijećnicima nisu sadržali prijedlog odluke. Prijedlog odluke vijećnicima je poslan tek 30. siječnja 2018. - samo dan prije sjednice po hitnom postupku - a bez ikakvog obraloženja zahtjeva za hitni postupak.
Da ponovimo: Iako je odluka bila u javnoj raspravi, iako je izvještaj s javne rasprave objavljen 24. siječnja 2018., dana kad su poslani materijeli za vijeće, iako se mjesecima zna da se odluku trebe usvojiti do 31. siječnja 2018., prijedlog odluke nije bio u materijalima. Dan prije sjednice vijećnicima se dostavlja prijedlog odluke uz zahtjev da ga usvoje u hitnom postupku - bez obrazloženja razloga za takav zahtjev.
Ni jednom gradskom vijećniku, a kamoli predsjedniku Vijeća nije palo na pamet pitati zašto se zahtijeva usvajanje odluke po hitnom postupku, niti je ikome palo na um da upita zašto nema obrazloženja za hitni postupak. A mogli su jednostavno pitati zašto odluka nije pred GV došla redovnim putem. Budući da to nisu učinili, ne mogu osporavati sumnju građana da se ne žele zamjerati gradonačelnici traženjem da učini ono što mora kad u izuzetnim situacijama predloži da se neka odluka donose po hitnom postupku. Jer prema zakonu, prema propisima i prema Poslovniku o radu Gradskog vijeća, gradonačelnik mora obrazložiti razloge traženja hitnog postupka.
Naravno, nesposobnost odgovornih u gradskoj upravi da na vrijeme ispune zakonske obveze ne može biti opravdani razlog za hitni postupak. To može biti razlog za traženje odgovornosti nadležnih osoba od gradonačelnice do pročelnica, a ne razlog za hitni postupak u donošenju odluka. No umjesto da odgovorne pozovu na odovornost vijećnici usvajaju Odluku koja nije bila u javnoj raspravi. To je razlog zbog kojeg odluka o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada na području Grada Malog Lošinja koja je usvojena ima gotovo stotinu članaka manje od prijedloga odluke koja je bila u javnoj raspravi.
Hitni postupak je, dakle, poslužio da se na brzini i na prepad usvoji odluka koju se nije smijelo usvojiti. Sjetimo se samo da su na zadnjoj, 7. sjednici GV po hitnom postupku usvojene tri odluke. Ni za jednu od njih nije dato nužno objašnjenje i obrazloženje hitnog postupka iako se radi o odlukama koje se tiču višegodišnjih sporova i predmeta o kojima se mjesecima raspravlja i za koje se znalo da će biti pred Gradskim vijećem. Zašto onda hitni postupak? Zašto tajnost?
Dvaput je dvaput
U materijalima za 8. sjednicu GV nalazi se i prijedlog da se usvoji Odluka o dodjeli obavljanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području Grada Mali Lošinj poduzeću Komunalne usluge Cres Lošinj d.o.o. Dakle odlukom bi se obavljanje te javne usluge povjerilo komunalnom poduzeću u suvlasništvu gradova Cresa i Malog Lošinja, poduzeću koje tu usluga obavlja već “stoljećima”. Da bi stvar bila zanimljivija Gradsko vijeće Grada Malog Lošinja je prije tri mjeseca, 31. siječnja 2018. usvojilo već spomenutu Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada na području Grada Malog Lošinja u kojoj članak 6. Jasno kaže, citiram, citiram: “Davatelj javne usluge, usluge povezane s javnom uslugom i usluge koja se pruža na zahtjev korisnika javne usluge iz članka 1. ove Odluke je trgovačko društvo Komunalne usluge Cres Lošinj d.o.o.,Turion 20/A, 51557 Cres, OIB: 43600498596 (u daljnjem tekstu: Davatelj javne usluge).” Provjerom OIB-a ustanovio sam da se radi o istoj tvrtci navedenoj u obje odluke. Dakle, gradskom komunalnom društvu koje već godinama obavlja uslugu zbrinjavanja otpada, u samo tri mjeseca gradsko vijeće treba dva puta povjeriti posao koji ono već godinam obavlja. U obrazloženju odluke za 8. sjednicu predlagač se poziva na čl.31. st. 2. Zakona o održivom gospodarenju otpadom. A što kaže ta odredba Zakona? Kaže: "(2) Predstavničko tijelo jedinice lokalne samoupravemožeodlukom dodijeliti obavljanje javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada pravnoj osobi iz stavka 1. točki 1. i 2. ovoga članka." Dakle u ovom slučaju, kad zakon kaže da se nešto može, a ne mora, gradske stručne službe to ipak rade, a posve nepotrebno i po više puta. A ono što se prema zakonu mora raditi – ne rade. Naprimjer mora se provoditi javna raspava, ali Grad ju ne provodi, skraćuje ili ju skriva. Ipak, gradonačelnicu treba pohvaliti što navedena točka nije predložena po hitnom postupku tako da će gradski vijećnici imati vremena provjeriti ozbiljnost ovih tvrdnji o svojevrsnoj pravnoj tautologiji gradskih stručnih službi.
Proizvodnja logičkih problema
Iz mađioničarskog šešira gradskih stručnih službi izvučena je i vijećnicima predložena još jedna u nizu izmjena Odluke o porezu na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja. Radi se o šestoj po redu izmjeni. No i pored tolikih izmjena nikome u gradskoj upravi nije palo na pamet izraditi pročišćeni tekst, ali i ovom prilikom vrijedi istaknuti da se ni ovo javno savjetovanje ne provodi u skladu sa zakonom. I dalje se inzistira na savjetovanju samo sa stručnom javnosti, štogod to značilo. Javna rasprava (sa stručnom javnosti) prekinuta je 16. travnja kad je sadržaj skinut sa službene web stranice Grada, dakle dva dana prije završetka javne rasprave (sa stručnom javnosti). Na službenoj stanici ni danas nema ni odluke o javnoj raspravi, niti teksta prijedloga odluke, a ni izjvještaja o javnom savjetovanju (sa stručnom javnosti). Time se nositelji gradske vlasti opetovano, a sada već bezobrazno rugaju zakonskoj obvezi javnog savjetovanja, ograničivši je prethodno samo na stručnu javnost, štogod to značilo. Za ozbiljniju analizu procedure donošenja Odluke o porezu na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja potrebno je imati i tekst prijedloga odluke koji je bio u javnoj raspravi. Naime, postoje indicije da tekst koji je u materijalima nije tekst koji je bio u javnoj raspravi. No o tome drugom prilikom. Za sada samo o pojedinostima uočljivim već na prvi pogled.
Odluka o izmjenama i dopunama (šesta po redu) Odluke o porezu na korištenje javnih površina i naknadi za uporabu gradskih površina Grada Malog Lošinja temelji se na Pravilniku o minimalnim tehničkim i drugim uvjetima koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima i uvjetima za prodaju robe izvan prodavaonica. Predloženom Odlukom se u osnovi želi omogućiti postavljanje šankova na javnim površinama. Iako se šankovi postavljaju na javne terase da bi se obavljala ugostiteljska djelatnost, prijedlog odluke temelji se na pravilniku koji regulira trgovačku djelatnost. Zašto se odluka ne temelji i na Pravilniku o razvrstavanju i minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata iz skupina restorani, barovi, catering objekti i objekti jednostavnih usluga (NN 82/07; NN 82/09; NN 75/12; NN 69/13; NN 150/14? Možda zato što navedeni pravilnik ne omogućava ono što se želi postići ovom odlukom?
Napravi problem da bi ga "elegantno" riješio
Članak 2. odluke o izmjeni odluke glasi:
"U članku 3. stavak 9. mijenja se i glasi: „Ugostiteljska terasa u smislu ove Odluke predstavlja dio javne površine smještena ispred ili u neposrednoj blizini ugostiteljskog poslovnog prostora, koja služi ugostiteljskoj i uslužnoj namjeni, te se na njoj mogu postaviti stolovi, stolice, šankovi do 3 (tri) m2, izložbene vitrine, tende ili suncobrani.
Šankovi i izložbene vitrine moraju biti smješteni isključivo uz fasadu poslovnog prostora priključeni na infrastrukturu poslovnog prostora.
Postojeći šankovi koji na dan donošenja ove Odluke imaju minimalno-tehničke uvjete, odobrit će se sukladno izdanim uvjetima..."
U stavku prvom citiranog članka, omogućava se postava šanka do 3 m2. Zašto za taj limit od 3m2 nema obrazoženja? U trećem stavku istog članak utvrđuje se Postojeći šankovi koji na dan donošenja ove Odluke imaju minimalno-tehničke uvjete, odobrit će se sukladno izdanim uvjetima. Logički problem je kako je uopće moguće da već postoje šankovi kad se tek ovom odlukom to omogućava. Kako će eksperti u gradskim stručnim službama riještiti mogući problem i u praksi vjerojatnu koliziju prvog i trećeg stavka? U stavku prvom dozvoljava se postava šanka površine do 3 m2, u stavku trećem predviđa se odobrenje i postojećim šankovima, a postojeći šank je možda veći od 3 m2. Hoće li stručne službe postupati prema stavku prvom ili prema trećem? Hoće li dozvoliti samo postavu šanka do 3 m2 ili će odobriti i veći šank koji već ima izdane uvjete. Dakle stavak prvi i treći su u vjerojatnoj koliziji. Zašto? Možda zato što takve neprecizne i nedorečene odredbe omogućavaju gradonačelnici mnogo manevarskog prostora i daju moć da postupi i ovako i onako prema svom hiru, subjektivnom stavu ili političkoj pragmi kad je u pitanju korisnik javne površine, na primjer neki gradski vijećnik ...
U svakom slučaju, pokazuje se da novi ustroj gradske uprave i s Jedinstvenim upravnim odjelom, a s istim "stručnjacima" na istim poslovima (iako još uvijek bez nove sistematizacije) radi na isti način kao i do sada. Loše i nekvalitetno. Do kad će na to gradski vijećenici slijegati ramenima i u gradskom vijeću nekritički usvjati predložene odluke? Na primjer, hoće li bez rasprave i po treći put usvojiti odluku kojom se Kumunalnim uslugama Cres Lošinj d.o.o. dodjeljuje obavljanje usluge odvoza otpada, valjda u strahu da tu uslugu ne bi obavljao netko nepozvan.
Svatko ima pravo na zdrav život.
Država osigurava uvjete za zdrav okoliš.
Svatko je dužan, u sklopu svojih ovlasti i djelatnosti, osobitu skrb posvećivati zaštiti zdravlja ljudi, prirode i ljudskog okoliša.
Komentari:
Nije nam potrebno napraviti preustroj pročelnica i gradske uprave nego ih je potrebno pola otpustiti jer se samo tako može riješiti ta kriminalna hobotnica.Nažal ost gradonačelnica nema petlju da poduzme potrebne korake pa se na internim sjednicama može i čuti kako pročelnica Baumgartner gradonačelnici kaže da je ona za nju nitko i ništa obična nula.
Krajnje je vrijeme da gradonačelnica preuzme konce u svoje ruke ili da ostavku jer do sada se pokazala neodlučnom na štetu građana čije bi interese trebala zastupati.
Mjerodavnije bi bilo da je bila pozvana Bojana Genov ipak je ona u odboru za prostorno planiranje.
barem 99%
junior.24sata.hr/zanimljivosti/astronaut-alan-shepard-prvi-na-mjesecu-zaigrao-golf-405147
Citat: Wow!!! (uzvik divljenja, vilica do poda).
Jordan, Kukoč i Šolić. Dream Team.
Kažu da je za bivše košarkaše koji nisu igrali u NBA na Mjesecu još povoljnija klima nego na Barbadosu, ali tamo nema Rihanne.
A kada krenu žalbe na postupanje Zavoda prema javnosti i na samu suštinu stvari, županija još 10 godina neće donijeti plan o prenamjeni Matalde u golf terene.
Šolić svojim postupanjem samo maže oči ruskim vlasnicima i kupuje si vrijeme da ga ne bi odmah najurili.
Jesmo li s novim ustojem dobili bolju gradsku upravu? Ni slučajno.
Predlaže se da se Odluka nadopuni sa mogućnošću postavljanja zvučnih naprava na terase ugost. Objekata( zvučnika ) i to samo u slučaju kada Ugost. objekat ima Riješenje od ovlaštene institucije ( Zavoda za mjeriteljstvo )
o izvršenim mjerenjima Zaštite od buke.
Obrazloženje:
obzirom da već svaka terasa ima postavljene zvučnike, smatramo
primjerenim da se to putem Odluke legalizira , pod uslovom predloženim u prijašnjem
tekstu.
i.imgur.com/XvMeGGX.jpg
Građani Lošinja se još uvijek dobro sjećaju kako ih je Kamala godinama noću terorizirao bukom sa terase kafića, a Kamala je izgleda zaboravio kako mu je jedna od inspekcija usred sezone zatvorila kafić.
Repetitio est mater studiorum.
Ako se divljanje ponovi, nema problema pozvati ćemo sve moguće inspekcije iz Lošinja, Rijeke i Zagreba, uključujući i policiju. Neka mu svaka pojedinačno zatvori kafić za cijelo ljeto, pa neka onda dragom Bogu naokolo priča kako se na Lošinju guši turizam i poduzetnoštvo.
Dosje "Godimento": Buka iz kafića ušutkala raspravu na forumu gradskog portala
volim-losinj.org/.../...
No kao reakcija na ovo ušutkavanje građana da ne uznemiruju ugostitelje ubrzo je nastao ovaj portal pod parolom "Nitko ne može ugasiti toliko web stranica koliko ih mi možemo otvoriti".
dušu kad vidi tu borbu losinjskih političara kako se brinu za svoje sugrađane. Kad u oku suza krene...
Hoće li uspjeti u toj herojskoj borbi protiv nezasitne gradske uprave.
Ali da ovi dobro potkoženi ljigavci smiju građanima dijeliti hranu bez sanitarne knjižice! Pa poslije njih bi trebalo sterilizirati cijeli trg.
I jedno pitanje, gdje nam je glavna hostesa?
Ali to nije ništa novo, jer oni i inače sve rade u rukavicama, da ne ostave tragove. Jedini im je stvarni problem što u rukavicama ne mogu čačkati nos.
1. koje obavljaju poslove, odnosno sudjeluju u proizvodnji, prometu i usluživanju hrane ili opskrbi stanovništva vodom za ljudsku potrošnju, a koji na svojim radnim mjestima dolaze u neposredan dodir s hranom, odnosno vodom za ljudsku potrošnju (trgovci, djelatnici u ugostiteljskim objektima, pekari, mesari i sl.);
itd.
stampar.hr/.../...
Ovo je zanimljivo, citiraš zakon i od dežurnog poslušnika gradske vlasti dobiješ palac dole. Sve je jasno. Umjesto priznanja greške, dobijemo još jedno bahato ponašanje gradske vlasti, i to ne samo prema građanima nego i prema zakonima RH.
Sada će uz prijavu sanitarnoj inspekciji biti dostavljene i fotografije, pa neka plate kaznu i samozvani ugostitelji bez sanitarne knjižice i odgovorna pravna osoba koja je organizirala cijeli cirkus.
I'll be back.
Možda će to podvesti pod intelektualne usluge?
Interesantno?
U ime i za interes kamale "Udruženje obrtnika ..." a interes samo Kamala ma bravo za grad i zastupnika Kamalu.
Kako je moguće da novcima poreznih obveznika isfinancira privatna cesta i parkiralište u gospodarskoj zoni za velikog biznismena gospodina Mužića koji je izgradio zgradu veličine mimo svih zakonskih propisa, platio komunalni doprinos za pola izgrađenog objekta, grad za nagradu mu izgradi cestu iparkiralište
Pa tko je tu više lud od puste provizije
A tko je to hrabar postaviti pitanje u vijeću ...
Bratu je u brodogradilištu izvela kompletnu kanalizaciju unutar svih objekata sadašnjih i budućih, dok je izvodila radove na kanalizaciji od poljane do vatrogasaca.
Ko može može...