O projektima »Malo poduzetništvo u velikoj Europi«, »KAMEN MOST – Kamen Krasa, Istre i Kvarnera – očuvanje baštine i osvješćivanje o tradicionalnim tehnikama, eksploataciji i uporabi kamena« te o potporama poljoprivredi u travanjskom otočnom prilogu Novog lista piše Martina Krajina Mršo.
Zadnjega dana ožujka službeno je završio projekt »Malo poduzetništvo u velikoj Europi« ukupne vrijednosti 92.226 eura, od čega je 83.000 ili 90 posto financirano EU sredstvima u okviru programa IPA INFO 2011. Projekt je proteklih 14 mjeseci provodio Grad Mali Lošinj kao nositelj, u suradnji s partnerima Gradom Bakrom, Regionalnom razvojnom agencijom Porin, Lokalnom razvojnom agencijom Pins i medijskim partnerom Kanalom RI, a osnovni cilj bio je podići razinu spremnosti malih i srednjih poduzetnika u Primorsko-goranskoj županiji za prijavu projekata za financiranje iz EU fondova.
U okviru projekta prvo u nizu od deset jednodnevnih predavanja održano je u Malom Lošinju. Ono je za poduzetnike bilo besplatno, a mogli su čuti informacije o Europskoj uniji i prednostima ulaska u ovu integraciju, o razlikama između malog i srednjeg poduzetništva u Hrvatskoj i EU, o mogućnostima financiranja projekata iz EU fondova prije i nakon ulaska u EU te konkretne informacije o tome gdje potražiti natječaje i o čemu treba voditi računa prilikom pisanja projekata. Odaziv poduzetnika bio je vrlo dobar, a veseli i činjenica da su predavanju nazočili poduzetnici različitih djelatnosti, pogotovo proizvodnih, s konkretnim idejama i projektima koje bi željeli kandidirati za EU sredstva. Pozdravio ih je i gradonačelnik Gari Cappelli, zaželjevši im uspjeha u traženju EU sredstava. Osim u Malom Lošinju, predavanja su održana i u Cresu, Krku, Bakru, Opatiji, Crikvenici, Rijeci, Delnicama, Skradu i Jelenju. Nakon predavanja, u svim tim mjestima održane su i dvodnevne radionice na kojima su poduzetnici kroz praktičan rad upoznati s projektnim ciklusom i metodologijom pripreme projekata za prijavu na EU fondove. Dobivene informacije mogli su odmah i testirati kroz praktičan rad.
Deset TV emisija
Rezultati projekta javno su predstavljeni na završnoj konferenciji održanoj u poslovnoj zgradi Industrijske zone d.o.o. Bakar na Kukuljanovu 10. ožujka, kojoj su prisustvovali predstavnici projektnih partnera i potpornih institucija, mali i srednji poduzetnici te predstavnici lokalne i područne samouprave. U uvodnom dijelu obratio im se domaćin konferencije gradonačelnik Bakra Tomislav Klarić, a ostvarene rezultate projekta predstavila je njegova voditeljica Ivka Šimunović iz Grada Malog Lošinja. Tu su se mogle čuti i informacije o potpornim poduzetničkim institucijama i njihovim iskustvima u provedbi EU projekata od predstavnika potpornih institucija u PGŽ-u, direktorice RRA Porin Nataše Mikić-Kezele i direktora LRA Pins Danijela Bertovića. Također, podijeljene su besplatne brošure projekta u kojima poduzetnici mogu pronaći korisne informacije o EU fondovima, a prikazan je i isječak iz filma projekta, kojeg je izradio projektni partner Kanal Ri, koji je popratio pojedina događanja u okviru projekta – predavanja, radionice, svečanost u povodu ulaska u EU, završnu konferenciju. Snimljeni prilozi prikazani su u emisijama »Planet Ri« i »Kvarat do 6« na Kanalu RI, u kojima su gostovali i predstavnici projektnih partnera. TV emisije, njih deset, mogu se pogledati na web stranici projekta (www.mspeu.info).
Suhozidi nov izazov
Kada je riječ o Gradu Malom Lošinju, on, nakon provedbe svog prvog EU projekta, nastavlja dalje. Ove godine započela je provedba projekta pod nazivom »KAMEN MOST – Kamen Krasa, Istre i Kvarnera – očuvanje baštine i osvješćivanje o tradicionalnim tehnikama, eksploataciji i uporabi kamena« odabranog za financiranje u okviru IPA programa prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska 2007. – 2013. Grad Mali Lošinj jedan je od partnera projekta ukupne vrijednosti 329.764 eura.
U okviru projekta, između ostalog, izradit će se elaborat očuvanja i održavanja suhozidne baštine, održati radionice o gradnji suhozida, obnoviti 185 m2 razrušenih suhozida te održati natjecanja u građenju suhozida. Projekt će završiti 17. ožujka 2015. godine.
Suhozidi kao vrijedna materijalna kulturna baština otoka najviše su pomagali otočnim poljoprivrednicima u očuvanju specifičnih krških pašnjaka te tradicijskih višegodišnjih nasada, najčešće maslina i vinograda. Važnost suhozida je nemjerljiva jer su zbog nesmetanog djelovanja vode i vjetra krška tla izrazito plitka i stjenovita, siromašna humusom i mineralnim hranjivima, prvenstveno fosforom i kalcijem.
Iako naizgled siromašne, otočne poljoprivredne površine očuvane suhozidima zbog navedenih klimatskih uvjeta po bogatstvu biljnim vrstama spadaju u najbogatije biljne zajednice, no ugrožene su zbog nestanka ovaca i ispaše čime je direktno ugrožena biološka raznolikost.
Kako bi pomogao svojim poljoprivrednicima, Grad Mali Lošinj donio je Pravilnik o načinu dodjele i korištenju sredstava potpore za poljoprivredu, obrt, malo i srednje poduzetništvo na području Malog Lošinja (Službene novine PGŽ 9/12) kroz koji se dodjeljuju bespovratna sredstava za provedbu mjere »Poticanje poljoprivrednika« s ciljem poticanja poljoprivrede na području grada. Korisnici sredstava po ovoj poticajnoj mjeri su obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja su upisana u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava pri Ministarstvu poljoprivrede, sa sjedištem, odnosno prebivalištem na području Malog Lošinja, a koji nemaju nepodmirenih obveza prema Gradu.
Potpore poljoprivredi
Financijska sredstva za poticanje poljoprivrednika mogu se dodijeliti za poticanje proizvodnje uzgoja/autohtonih pasmina i sorti, poticanje vinogradarstva i vinarstva, nabave sadnog materijala, proizvodnje ljekovitog bilja, povrtlarstva i voćarstva, pčelarstva, subvencioniranje otkupa ovčje vune, poticanje nabave ekološkog gnojiva i zaštitnih sredstava te poticanje ribarstva i navodnjavanja. Najviši pojedinačni iznos potpore može iznositi 20.000 kn godišnje. Sveukupno je za ovu mjeru u 2012. godini isplaćeno 218.519 kuna, a u 2013. godini 229.799 kuna.
Nakon pristupanja RH Europskoj uniji, u Zakonu o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju te Pravilniku o načinu prijavljivanja i prikupljanja podataka o postojećim mjerama lokalne potpore te o načinu vođenja i sadržaju registra državnih potpora poljoprivredi i ruralnom razvoju, propisano je da su jedinice lokalne samouprave dužne do 1. ožujka 2013. prijaviti Ministarstvu poljoprivrede postojeće mjere lokalne potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju koje se žele primjenjivati u prijelaznom razdoblju od pristupanja Europskoj uniji te je Grad Mali Lošinj upravo zbog iskazanog velikog interesa poljoprivrednika i ribara za ovakav način poticanja prijavio postojeću mjeru kojom i dalje želi poticati razvoj poljoprivrede i ribarstva na otoku Lošinju.
Shvaćajući važnost poljoprivrede, Mali Lošinj je među prvima u Hrvatskoj 2006. godine izradio Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području Grada, koji obuhvaća 2.472,66 ha poljoprivrednih površina, a koji je izrađen u svrhu dobrog raspolaganja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem.
Zakup na 50 godina
Dosadašnje raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području Malog Lošinja ostvareno je kroz pet javnih natječaja sa 76 sklopljenih Ugovora o zakupu zemljišta.
U tijeku je ishodovanje suglasnosti Agencije za poljoprivredno zemljište na Odluku o izboru najpovoljnijeg ponuditelja na petom javnom natječaju za zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH, koja obuhvaća čestice u katastarskim općinama Belej, Ćunski, Mali Lošinj, Nerezine, Osor, Punta Križa, Sveti Jakov i Veli Lošinj.
Sukladno odredbama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, a na osnovi pojedinačnih zahtjeva OPG-a (kojih je od listopada 2013. do danas preko 70), Grad Mali Lošinj prikuplja dokumentaciju potrebnu za raspisivanje javnog poziva za dodjelu zakupa za poljoprivredno zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske. Ono se daje u zakup putem javnog poziva na rok od 50 godina, a poziv za zakup raspisuje se prvenstveno za katastarske čestice koje čine proizvodno-tehnološke cjeline. Sudionici poziva za zakup mogu biti: nositelji OPG-a, zadruge koje se bave poljoprivrednom djelatnošću, zadruge čiji su članovi poljoprivredni proizvođači i druge fizičke ili pravne osobe koje su do isteka roka za podnošenje ponuda platile sve obveze s osnove korištenja poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RH.
EU FEŠTA U SKLOPU PROJEKTA
U okviru netom zaključenog projekta je 30. lipnja 2013. na Trgu RH u Malom Lošinju organizirana i svečanost u povodu ulaska u Europsku uniju. Sudionici priredbe bili su Puhački orkestar »Josip Kašman«, Lošinjske mažoretkinje, klape »Čikat« i »Augusta« te folklorna društva »Manfrina«, »Studenac« i »Orlec«. Na početku svečanosti, brojne goste i Lošinjane pozdravio je gradonačelnik Gari Cappelli. Posjetitelji su imali priliku vidjeti i kupiti originalne lošinjske suvenire i proizvode Gorskog kotara te na info štandovima dobiti informacije vezane za odnos Hrvatske i EU.
NAJVIŠE DRŽAVNIH PAŠNJAKA
Poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH na području grada Malog Lošinja, kojeg čini 11 katastarskih općina: Belej, Ustrine, Osor, Punta Križa, Nerezine, Sveti Jakov, Ćunski, Mali Lošinj, Veli Lošinj, Unije i Susak, smatraju se poljoprivredne površine: oranice, vrtovi, vinogradi, voćnjaci, maslinici, pašnjaci i ostalo zemljište koje se može privesti poljoprivrednoj proizvodnji, od kojeg najveći dio (76,53 posto) čine pašnjaci koji se mogu privesti i drugoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Komentari: