U Sunčanoj uvali u Malom Lošinju održana je radionica o obnovi i izgradnji suhozida, i to u sklopu projekta KAMEN – MOST koji se sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj Operativnog programa Slovenija-Hrvatska 2007-2013, izvijestio je Novi list u otočnom prilogu za kolovoz.
Sudionici radionice najprije su bili upoznati s kratkim teoretskim dijelom o obnovi i izgradnji suhozida, kako sigurno raditi s kamenom, a demonstrani su im i različiti tipovi suhozidnih konstrukcija, pravilan tijek rada s osvrtom na najčešće greške, nakon čega su odradili i praktične vježbe kroz rad na obnovi urušenih suhozida. Radionicu su vodili članovi Udruge Dragodid, a organizator Grad Mali Lošinj osigurao je opremu, alat, piće i marendu.
Tri razine
Projekt KAMEN-MOST provodi se u okviru Europske teritorijalne suradnje Slovenija-Hrvatska 2007-2013. Vodeći partner projekta je Visoko učilište Sežana, a u projektu još sudjeluju kao partneri Ad Pirum, zavod za intelektualne usluge i Fakultet za turističke studije, Turistica iz Slovenije te Grad Mali Lošinj i Nacionalni park Brijuni iz Hrvatske.
– Projektne aktivnosti provodit će se u roku od 18 mjeseci, a projekt završava u lipnju 2015. godine. Svrha projekta je očuvanje baštine i podizanje svijesti o tradicionalnim tehnikama i uporabi kamena te oživljavanju i širenju znanja o tehnikama gradnje i obnove suhozida i drugih građevina u području Krasa, Istre i Kvarnera, poručuju iz Grada Malog Lošinja.
Projektne aktivnosti uključuju niz prekograničnih događanja s namjerom osposobljavanja, te demonstracije iskorištavanja i obrade kamena.
– Pripremit ćemo više stručnih tiskanih materijala, izložbu i internetsku stranicu projekta, u kojima će biti dostupni svi materijali i rezultati provedenih aktivnosti u pogledu obrazovanja, te turističkog i stručnog potencijala, dodaje iz Grada. U širem smislu, projekt obuhaća tri razine:
Prva razina namijenjena je suhozidnim konstrukcijama. U tom kontekstu, na obje strane granice provest će se deset praktičnih radionica o tehnikama gradnje i obnove suhozida, baš poput radionice održane ovog tjedna u Malom Lošinju.
Poučne staze
Drugi dio projekta podrazumijeva proces od vađenja do iskorištavanja i obrade kamena, uključujući između ostalog, uspostavu poučnih staza o brijunskim kamenolomima, koji će biti uređen u napuštenom kamenolomu.
Događaj »Kamen je zabavan« koji je održan u Sežani, prezentirao je gradnju suhozida te tehnike ručne obrade, klesanja i dizajna u kamenu, a posjetitelji su imali priliku aktivno sudjelovati.
– Treći set aktivnosti bavi se turističkim potencijalom kamene baštine. Aktivnosti su namijenjene turističkim djelatnicima i profesionalnoj zajednici. Pripremit će se itinerari te foto, video i audio materijali koje će posjetitelji internetske stranice i edukativnih turističkih staza moći vidjeti. Edukativne turističke staze bit će ilustrirane pričama o reprezentativnim primjercima suhozida, kamenolomnih i kamenoklesarskih djela. O kameno-kulturnoj baštini i njenom turističkom potencijalu raspravljat će znanstvena i stručna javnost na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji u Portorožu.
TRAJNA SURADNJA PROJEKTNIH PARTNERA
Projektni partneri žele uspostaviti trajnu suradnju koja će se temeljiti na razmjeni znanja i iskustava u očuvanju, zaštiti i promociji kulturnog naslijeđa kamena s naglaskom na tradiciji kamenoloma, klesarstva, kamenih utvrda i gradnji suhozida, tipičnih za ovo područje.
(Slađana Vignjević)
Komentari:
volim-losinj.org/.../...
Film se zove "Od kamena kruna". Stvarno je čudno da za udrugu nije bilo mjesta u projektu.
pred nama je brzo će tražiti nova radna mjesta i uživati u dobrobiti koju su štitili.