Statistika o broju turista, noćenjima, povratne informacije gostiju, visoki rezultati u akciji »Tajni kupac«, reakcije na manifestacije, odazivi na edukacije i radionice, nagrade i priznanja, pokazatelji su uspješne ovogodišnje turističke sezone koja će djelatnicima u turizmu biti putokaz za pripremu turističke 2012.godine, a o rezultatima ove i planu za iduću godinu govorilo se na sjednici Skupštine lošinjske Turističke zajednice, izvijestio je Novi list
Direktorica ureda TZ Đurđica Šimičić, u analizi protekle sezone podsjetila je kako su u Malom Lošinju postavljene prve ovogodišnje ploče Kvarner Family te je pozvala iznajmljivače na daljnje uključivanje u ovaj projekt.
Uz već prepoznatljive autohtone proizvode, od ove godine je na tržištu i nova prirodna, ručno izrađena kozmetika na bazi ljekovitog otočnog bilja. Na Susku je privatnom inicijativom umjetnice Lade Sega formiran neformalni etnografski muzej, a eksponate su pomogli osigurati Suščani, pa se ovaj model kao pozitivan primjer preporuča i ostalim mjesnim odborima.
Miomirisni sajam, nakon Malog Lošinja, ove je godine proširen i na Veli Lošinj i Nerezine. Projekt »Lošinj – Centar aromaterapije« se razvija te je sve više objekata i ustanova koje koriste difuzere i eterična ulja za osvježavanje prostora.
Izložba i monografija Punta Križa, autorice Vane Gović, izdvojena je kao primjer projekta u kojem je suradnja nekoliko ustanova – Grada, Turističke zajednice, Lošinjskog muzeja, JU Priroda, rezultirala odličnim proizvodom.
Zablistali u Beogradu
Direktorica Šimičić podsjeća da je Lošinj prvi u Hrvatskoj krenuo s projektom destinacijskog managementa koji se us pješno razrađuje, a upravo se vratila iz Beograda gdje je na međunarodnom kongresu UNWTO, u sklopu projekta predstavljanja uspješnih primjera u praksi, prezentirala program Održivog razvoja u sklopu Destinacijskog managementa Lošinja. Program rada za iduću godinu predviđa obilježavanje 125 godina od osnivanja turističkog ureda u Malom Lošinju, u sklopu koje će biti organizirane izložbe, prezentirana povijest turističkih aktivnosti iz vremena njihovih početaka, obilježit će se građevine koje su u to vrijeme bile u funkciji turizma.
Bez interesa za diskoteke
U idućoj godini plan je realizirati projekt edukativnih ploča o flori i fauni, koji je bio planiran za ovu godinu, na Mergu će biti postavljena ploča dobrodošlice, nastavljaju se manifestacije Moram u more, Festival lošinjskih balkona, Klape na Pjacalu, Festival lošinjske kuhinje, pri čemu se očekuje veće uključivanje ugostitelja u edukacijske programe. U planu je izrada novoga gastrovodiča, kao i uvrštavanje pet autohtonih jela koja bi se u restoranima nudila tijekom cijele godine, a sve u nastojanju da se ugostitelji uklope u suvremene gastrotrendove. Plan je provesti istraživanje o kvaliteti i ljekovitosti lošinjskih proizvoda, potom dodatne edukacije za turističke vodiče koji bi se tematski specijalizirali.
U raspravi se otvorilo pitanje nedostatka noćnih klubova, tj. prostora za zabavu mladih. Gradonačelnik Gari Cappelli je kazao kako će Grad dati punu podršku investitorima koji su spremni uložiti u kvalitetan projekt, u tom smjeru je bilo već mnogo razgovora, ali potencijalni investitori za sada još ne nalaze interesa, iako Grad nudi konkretne pogodnosti i poticaje.
Lošinj nosi petinu turizma PGŽ-a
Do kraja rujna na području lošinjske Turističke zajednice registrirano je 273.575 gostiju, što je devet posto više dolazaka nego lani, a oni su ostvarili 2.150.566 noćenja, sedam posto više od lanjske brojke. Udio Lošinja u hrvatskom turizmu je 3,7, a u turizmu Primorsko-goranske županije 19 posto. Najveće povećanje u noćenjima i dolascima bilježe hoteli, a najveći udio u ukupnim noćenjima ostvaruje privatni smještaj koji ugosti 40 posto otočnih turista. Gosti se na otočju zadržavaju duže nego prošle godine i prosječno borave osam dana, s tim da u kolovozu najduže, devet, a prosječno najkraće u veljači, tri dana. Do kraja rujna ukupno je uplaćeno 8,9 milijuna kuna boravišne pristojbe, što je dva posto veći prihod od lanjskog u tom razdoblju.
(Ira Cupać Marković)
Komentari:
"U raspravi se otvorilo pitanje nedostatka noćnih klubova, tj. prostora za zabavu mladih. Gradonačelnik Gari Cappelli je kazao kako će Grad dati punu podršku investitorima koji su spremni uložiti u kvalitetan projekt, u tom smjeru je bilo već mnogo razgovora, ali potencijalni investitori za sada još ne nalaze interesa, iako Grad nudi konkretne pogodnosti i poticaje."
Ma kako će neko naći interes da ulaže u kvalitetan projekt kad je cijeli grad ljeti pretvoren u noćni bar bez da se ispunjavaju minimalni uvjeti i propisi o zaštiti od buke? Jedina konkretna pogodnost i poticaj bilo bi da Grad provodi svoj vlastiti pravilnik o komunalnom redu. Ali ne, tko bi se usudio dirati u lošinjske i zagrebačke birtaše!
A evo kako izgleda ta lošinjska zimska idila. Jutros oko 5 sati sam već na trgu čuo da cijela luka bruji, a onda sam pred zgradom općine vidio ribarski brod kojem su radili motori. Zapitao sam se kako je onima koji tu stanuju. Oko podne sam opet prošao onuda i još uvijek je bila buka, a poznanik koji stanuje blizu kaže da je brujalo cjelu noć. Eto, to je mogućnost da se barem van sezone odmoriš od sezonskog kriminala protiv graðana.
Pogledajte video snimak da se uvjerite! (www.youtube.com/.../)